Küçük Esin'in umudu

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ithal ilaç krizi nedeniyle böbrek nakli operasyonu iki kez ertelenen 13 yaşındaki Esin Kıran, bugün ameliyat masasına yatacak.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ithal ilaç krizi nedeniyle böbrek nakli operasyonu iki kez ertelenen 13 yaşındaki Esin Kıran, bugün ameliyat masasına yatacak. Anne Kadriye Kıran'dan alınacak böbreğin nakledileceği Esin'in ömür boyu kullanacağı 'Siclosporin' adlı ilaçtan ancak iki ay yetecek kadar bulunabildi. Baba Arif Kıran, "Tek umudumuz, ilacı iki ay içinde bulabilmek" dedi.
Böbrek yetmezliği nedeniyle 4.5 yıldan bu yana yaşamını diyaliz makinesine bağlı geçiren Balıkesirli Esin, şubat sonunda nakil için Ege Üniversitesi Hastanesi'ne yattı. Anne-kız ameliyata hazırlanırken, ekonomik kriz patladı. Hastaneye böbrek nakli hastaları için gereken ilaçların alınamaması, ameliyatın belirsiz bir süre ertelenmesine neden oldu.
Esin'in dramı gazetelerde yer alınca Adapazarı'ndan Necdet Ak ile İstanbul'dan Ümit Peközer adlı vatandaşlar imdada yetişti, Esin'in ömür boyu kullanacağı 'Siclosporin' isimli ilaçtan bir miktar gönderdi. DHA muhabirleri aracılığıyla ilaçlar Esin'e ulaştırıldı. Ancak hastane, en az altı aylık ilaç olmazsa nakle karar vermiyordu.
'Ekibe güveniyorum'
Tüm riski göze alarak hastane yönetimi ve doktorları ikna eden baba Kıran, "İki hayırsever, Siclosporin'den ellerinde kalanları gönderdi. Ancak doktorlar en fazla iki ay yeteceğini söyledi. Oysa en az altı aylık olmazsa, nakle karar vermiyorlardı. Onlara tahammülümüz kalmadığını, ilacı bulacağıma söz verdim, ama sözü nasıl tutacağımı bilmiyorum" diye konuştu.
Prensip olarak hastaların nakil sonrasında da çıkabilecek sorunlarını çözmüş olarak ameliyata aldıklarını belirten Doç. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun ise, "Esin'in peşini şansızlıklar bırakmadı. Ameliyatın acil olmadığını, beklenebileceğini söyledik. Ama ısrarlılar, riski göze aldılar. Aksilik çıkmazsa Esin ameliyata alınacak" dedi.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Ege

  ,

  diyaliz