Küçük ilçenin tecavüz utancı

Kasabanın en kirli sırrı

Çorum'un Bayat ilçesinde bir kadının, bir garsonu vurmasına dair soruşturmada insanlık ayıbı ortaya çıktı: Beş liseli kıza tecavüz ettikleri öne sürülen 25 kişi gözalına alındı, sekiz kişi tutuklandı.

ÇORUM - 30 bin kişinin yaşadığı Çorum'un Bayat ilçesi, bir annenin bir garsonu silahla ayağından vurmasıyla ortaya çıkan tecavüz gerçeğiyle şoke oldu. Kadının ifadesi üzerine başlatılan soruşturma sonucunda, lise öğrencisi beş kıza şantajla birçok kişi tarafından tecavüz edildiği ortaya çıktı. Çoğu esnaf 25 kişi gözaltına alındı, sekiz kişi tutuklandı.
Bayat ilçesini ayağa kaldıran olay şöyle gelişti: S.T. adlı 35 yaşındaki kadın 29 Mayıs günü bir lokalde garsonluk yapan evli ve bir çocuk babası 25 yaşındaki E.Ş.'yi ayağından vurdu. Hafif yaralanan garson E. Ş. hastaneye kaldırılırken S.T. gözaltına alındı. Sorgusunda S.T., E.Ş.'yi lisede okuyan kızı 15 yaşındaki Z.T.'ye tecavüz ettiği gerekçesiyle vurduğunu söyledi.
Bu ifadeden yola çıkan polis, tecavüze uğradığı öne sürülen Z.T.'nin öğrenim gördüğü Bayat Lisesi başta olmak üzere ilçede geniş çaplı araştırma başlattı. Çorum'dan gönderilen sivil polisler, öğrenciler ve her kesimden kişilerle görüştü.
Cep görüntüsüyle şantaj
İlçede işsiz bir gencin, lisede öğrenim gören bir kızla cinsel ilişkiye girip, bunu cep telefonu kamerasıyla görüntülediği, ardından da arkadaşlarına bu görüntüleri verdiği saptandı. Soruşturmayı derinleştiren polis, elde ettiği ipuçlarından hareketle Bayat Lisesi'nde okuyan ve yaşları 14 ile 17 arasında değişen beş kız öğrenciye, aralarında okul arkadaşlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin şantajla tecavüz ettiğini ortaya çıkardı.
Olaya adları karışan liseli beş kız önce Bayat Devlet Hastanesi'nde, ardından Çorum Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi ve tecavüze uğradıkları belirlendi. Öğrenciler psikolojik tedaviye alındı.
Çorum Emniyet Müdürlüğü Ahlak Masası ekiplerinin yürüttüğü operasyonda üç gün önce düğmeye basıldı ve S.T. tarafından tabancayla vurulan Ercan Ş.'nin de aralarında olduğu 25 kişi gözaltına alındı.
Çoğu esnaf olan zanlıların aralarında bir sürücü kursu sahibiyle kafe işletmecisinin de bulunması dikkati çekti. Soruşturmada gözaltına alınanlar arasında kamuda görevli kişilerin de bulunduğu iddia edildi.
Emniyet'teki sorgularından sonra adliyeye sevk edilen zanlılardan E.Ş., E.K., O.T., S.O., M.T., S.Y., A.Y. ve M.K. tutuklanarak Çorum L Tipi Cezaevi'ne konuldu. Diğer zanlıların sorgusu devam ederken, operasyon kapsamında ilçede yeni gözaltılar olabileceği belirtildi.
'Muhafazakâr halk şokta'
Liseli kızlara tecavüz haberi ve tutuklamalar duyulunca 30 bin nüfuslu ilçe gerildi. Çıkabilecek olaylara karşı Çorum'dan takviye polis ekibi Bayat'a gönderildi. Bayat Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Şimşek, olayın gelenek ve göreneklerine bağlı, muhafazakâr ilçe halkını şoke ettiğini belirtti. Başkan Şimşek şöyle konuştu:
"İlçe halkı, bu çirkin olay karşısında mutedil olmaya gayret göstermektedir. Emniyet güçleri ve yargıya sonuna kadar güveniyoruz. Bir daha böyle olayların yaşanmamasını diliyoruz. Biz üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız."