Küçük Sera babasının hakkını aramak için adliyede

Küçük Sera babasının hakkını aramak için adliyede
Küçük Sera babasının hakkını aramak için adliyede
Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın ikinci duruşması başladı. Maden ocağında hayatını kaybeden madencilerden Ali Haznedar'ın eşi Fadime Haznedar adliyeye küçük kızı Sare ile geldi.

Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın ikinci duruşması başladı. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar maden ocağının sahibi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, teknik nezaretçi Ali Kurt, tutuksuz sanıklar Mehmet Zeybek, Şerafettin Zeybek, Naci Özsoy, Mustafa Ayan, madenci yakınları ile taraf avukatları katıldı. İlk duruşmada tutuklanmasına karar verilen daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy'un duruşmada olmadığı görüldü. Tutuksuz yargılanan bazı sanıklar, bulundukları illerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya dahil oldu.

Savcılık: Enerji Bakanlığı görevini yapsa Ermenek'te 18 işçi ölmeyecekti

ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK SUÇLAMASI

Duruşmada, her vardiyada barut kullananlar ve barutu teslim edenlerce imzalanması gereken barutçu defterinin, ehliyeti olmamasına rağmen bir kısmını doldurup imzaladığı ileri sürülen sanık Naci Özsoy'a söz verildi. Hakkında "özel belgede sahtecilik" suçlaması yapılan Özsoy, ocakta sürekli kalması nedeniyle depoyu kontrol etmesi için mühendisin kendisini görevlendirdiğini ifade etti.

Bakanlığın Ermenek'teki eski madenden haberi yokmuş

DEPO TESLİM EDİLMİŞ

"Benden önceki barutçu işi bırakınca, ehliyetim olmamasına rağmen depo bana emanet edildi" diyen Özsoy, kazadan yaralı kurtulduğunu, herhangi bir art niyet taşımadan barutçu defterine imza attığını kaydetti. Kazadan kurtulduktan sonra ne yapacağını bilemediğini anlatan Özsoy, "Bana defterleri sağlam tutmam ve imzaları attırmam gerektiğini söylenmişti. Barutçu defterini teslim etmem gerektiğini düşünerek olaydan sonra geriye dönük imzaları attım. Kaza günü olay yeri, ana baba günüydü. Defterleri yakar ya da yok edebilirdim ama ben toplayıp ilgililere verdim" diye konuştu. Tutuksuz yargılanan sanıklardan firma yöneticisi Hüseyin Hüsnü Özbey ve teknik nezaretçi Ahmet Dağdeviren de SEGBİS aracılığıyla savunma yaptı. Duruşma tutuksuz sanıkların savunmalarıyla devam edecek. Ermenek ilçesindeki kömür ocağında geçen yıl 28 Ekim'de 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 3'ü tutuklu 16 sanık yargılanıyor.

AA

Ermenek'teki maden faciası davası