Küçük Sincik'in büyük başarısı

Nemrut Dağı'nın eteklerindeki yoksul ilçe Sincik tüm imkansızlıklara karşın eğitim alanındaki başarılarına bir yenisi daha ekledi.

İSTANBUL- Nemrut Dağı'nın eteklerindeki yoksul ilçe Sincik tüm imkansızlıklara karşın eğitim alanındaki başarılarına bir yenisi daha ekledi.
İlçe merkezlerinde ve köylerinde bulunan 14 okulun hazırladığı eğitim projelerinin tümü Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilmesinin ardından, 10 öğrenci Polonya'da dil eğitimine gitti. Böylece Sincik'ten AB ülkelerine dil eğitimi almaya giden öğrenci sayısı 25'e yükseldi.
Adıyaman Sincik ilçesi 2004 yılından beri AB üyesi ülkelerin okullarıyla ortak proje geliştiriyor. Geçen yıl da ilçedeki 14 okulun geliştirdiği eğitim projelerinin tamamı AB Eğitim ve Gençlik Programları'na katılmaya hak kazanmıştı. Üstelik proje üretenler arasında köy okulları da vardı. İlçenin bu başarısı 10 Ağustos 2006 tarihli Radikal gazetesine haber olmuştu.
Kabul edilen projeler kapsamında İnlice ilköğretim Okulu'nun 10 öğrencisi 9-25 Nisan tarihleri arasında Polonya'ya gitti. Öğrenciler, 'Tanıştığımıza Memnun Oldum' isimli projeleriyle 17 gün boyunca Plonsk kentindeki Gimnazjum w Siedlinie okulunda yoğunlaştırılmış İngilizce ve Lehçe dersi gördü. Proje kapsamında Gimnazjum w Siedlinie okulundan da 10 öğrenci, Sincik İnlice İlköğretim Okulu'nda Türkçe eğitimi alacak.