Küçük Yunus belediyenin ihmalinde boğuldu

İSTANBUL- Esenyurt’ta yağmur sularının birikmesiyle oluşan gölete giren 14 yaşındaki Yunus Emre Kelek boğuldu. Bir yıldır kapatılamayan gölet Yunus’un hayatına mal olduktan sonra belediye tarafından kapatıldı.
Esenyurt Örnek Mahallesi’nde oturan İlköğretim öğrencisi 14 yaşındaki Yunus Emre Kelek, üç arkadaşı ile birlikte Örnek mezarlığının yanında açılan ve yağmur suyu ile dolan gölete yüzmeye gitti. Gölete giren Yunus Emre bir süre sonra suda kayboldu. Arkadaşlarının bağırması üzerine olay yerine gelen vatandaşlar, durumu jandarma ve itfaiye ekiplerine bildirdi. Bu sırada olay yerinden geçen bir kişi, gölete girerek arama çalışmalarına başladı. Daha sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri de gölette botla arama yapmaya başladı. İtfaiye erleri ve iki gönüllü vatandaşın yaptığı aramaların ardından Yunus Emre’nin cansız bedenine ulaşıldı.  Göletten çıkarılan Yunus Emre, hemen Avcılar Özel Medicana Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak Yunus Emre’nin zemini çamur balçığı haline gelen gölette  boğularak öldüğü belirlendi. 

Bir yıldır açıktı, kapatıldı
Görgü tanıkları göletin belediyenin yaklaşık bir yıl önce toprak alınmasıyla açılan bölgenin yağmur suyunun birikmesiyle gölet halini aldığı öğrenildi.  Esenyurt belediye çalışanları Kelek’e mezar olan iki yıllık göleti kapatmak için çalışmalara başladı.
22 Mart 2008’de Yunus’un boğulduğu göletin yakınlarında, Avcılar’da iki çocuk yine tedbirsizliğin kurbanı olmuştu. TOKİ inşaatlarından alınan toprağın döküldüğü dere yatağında oluşan gölete giren iki çocuk, hayatını kaybetmişti. Boğulan 13 yaşındaki Hasan Ataseven ve 11 yaşındaki Muhammet Demir’in yakınları da o zaman belediyeyi suçlamıştı. (Radikal, dha)