Küçükarmutlu'da operasyon: 10 gözaltı

Polis, 4 kişinin öldüğü operasyonun ardından, bir kez daha Küçükarmutlu'ya girerek 4'ü ölüm orucu eylemcisi 10 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul polisi, 5 Kasım'da dört kişinin ölümüyle sonuçlanan operasyonun ardından bir kez daha Küçükarmutlu'ya operasyon düzenleyerek, dördü ölüm orucu eylemcisi 10 kişiyi gözaltına aldı.
Sarıyer'e bağlı mahallenin girişinde panzer, iş makinesi ambulans ve itfaiye ekibi destekli olarak toplanan çeşitli şubelere bağlı çok sayıda polis, saat 06.30'da operasyon başlattı. 5 Kasım'da dört kişinin ölümü, 10 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan ilk operasyondan sonra yollara kurulan barikatları kaldıran ekipler, F tipi cezaevlerini protesto etmek için bir yıl önce başlatılan ölüm orucunun sürdüğü evlerdeki, dördü eylemci dokuz kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar tedavi amacıyla ambulanslarla Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırıldı.
Bir polis helikopterinin yerdeki ekipleri yönlendirdiği operasyon sırasında, yaklaşık 50 kişilik bir grup, polise direniş göstererek, molotofkokteyli ve taş attı. Güvenlik güçleri, barikatları ateşe veren bu gruba karşı göz yaşartıcı bomba kullandı. Operasyonu izlemek üzere Küçükarmutlu'ya gelen basın mensupları ise, İETT Son Durak'ta güvenlik kordonu altında tutuldu.
İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, operasyonun tamamlanmasının ardından Küçükarmutlu'ya gelerek incelemelerde bulundu. Özdemir, vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlamak için bölgede uygulamaların gece-gündüz süreceğini kaydetti.