Küçükarmutlu'da operasyon: 4 ölü, 10 yaralı

Sarıyer Küçükarmutlu'da ölüm orucunun sürdürüldüğü iki eve düzenlenen operasyonda 4 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla bir yılı aşkın süredir ölüm orucu eyleminin devam ettiği Küçükarmutlu'ya polis tarafından düzenlenen operasyonda dört kişi öldü, ikisi ağır sekiz kişi yaralandı.
Gaz bombaları, otomatik silahlar, panzer ve iş makinalarının kullanıldığı operasyonda, Emniyet Müdür Yardımcısı Turan Tuna, yaralanmaların kendini yakma ve gaz bombasından zehirlenme sonucu meydana geldiğini ileri sürdü. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir de Tuna'nın açıklamalarını yineledi. Ancak görgü tanıkları, operasyonun başladığı 14.30'dan itibaren bölgede yaklaşık iki saat boyunca silah sesleri duyulduğunu söyledi.

EVLERE GAZ BOMBASI

Küçükarmutlu girişinde toplanan panzer destekli çok sayıda polis, saat 14.30 sıralarında mahallenin iç kesimlerine doğru ilerlemeye başladı. Yollara kurulan barikat ile engelleri panzer ve iş makinelerinin yardımıyla kaldıran polis, bazı evlere de gözyaşartıcı gaz kullanarak müdahalede bulundu. Polis, panzer ve iş makineleriyle semte girerken çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı. Operasyon nedeniyle Küçükarmutlu'ya giriş ve çıkışlar durduruldu. Olaya tanık
olanlar, yoğun biçimde gaz bombası kullanıldığını belirterek, polisin silahlarla evlere girdiğini iddia etti.

KAR MASKELİ TİMLER

Kar maskeli, ağır silahlı özel tim polislerinin de yer aldığı operasyonda önce ölüm orucunun sürdürüldüğü birinci evin önüne panzer getirildi. İçeriye göz yaşartıcı bomba atıldığı sırada ölüm orucunu sürdüren Haydar Bozkurt, operasyonu protesto ederek kendini yaktı. Operasyonun birinci evde sürdürüldüğü sırada, ikinci evde bulunan bir refakatçi, cezaevlerinde 32 kişinin öldüğü 'Hayata Dönüş' operasyonunu anımsatarak "19 Aralık operasyonu benzeri bir saldırı. Otomatik silahlar kullanılıyor" dedi.
Operasyonun ardından, Şişli Etfal Hastanesi'nde 2 ölü, 4 yaralı, İstinye Devlet Hastanesi'nde 2 ölü ve 6 yaralının bulunduğu belirlendi. Küçükarmutlu'da Arzu Güler, Madımak Özen, Gamze Turan, Hüseyin Akpınar, Dursun Ali Pekin, Ferhat Ertürk, Halil Aksu, Özkan Güzel, Nurgül Kayapınar, Haydar Bozkurt ölüm orucu eylemini sürdürüyordu. Olay sırasında yaralananların ise Sultan Yıldız, Arzu Güler, Eylem Göktaş, Zeki Doğan, Ahmet Güzel, Nurgül Kayapınar, Haydar Bozkurt ve Sinan Törkü olduğu öğrenildi.