Küçükarmutlu'da yaralanan 6 kişi gözaltında

Küçükarmutlu'daki operasyonda yaralanan ve hastanede tedavi gören 6 kişi, taburcu edildikten sonra gözaltına alındı.


F tipi cezaevlerini protesto amacıyla başlatılan ölüm orucu eyleminin sürdürüldüğü Küçükarmutlu'ya dün düzenlenen operasyonda yaralanan ve hastanede tedavi gören 6 kişi, taburcu edildikten sonra gözaltına alındı.
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavileri tamamlanan Halil Aksu, Sinan Tokuç, Güzin Tolga, Nurgül Kayapınar, Eylem Göktaş ve Zeki Doğru, güvenlik kuvvetlerinin nezaretinde, saat¶
15.30 sıralarında hastaneden çıkartıldı. 'Zafer' işareti yapan bu kişiler, hastane önünde bekletilen iki polis minibüsüne bindirilerek emniyete götürüldü.
Vücudunda kurşun yarası bulunduğu öne sürülen Haydar Bozkurt ile yanık yaraları bulunan Hakkı Şimşek, Dursun Ali Pekin ve Ahmet Güzel'in tedavilerine ise aynı hastanede devam ediliyor.
Operasyonda hayatını kaybeden Sultan Yıldız, Arzu Güler, Bülent Durgaç ve Barış Kaş'ın cesetleri, otopsi için Adli Tıp Kurumu'na götürülürken, tutuklu yakınları, Küçükarmutlu'da basın açıklaması yaptı. Operasyonun yapıldığı evlerden birinin önünde toplanan TAYAD'lı aileler, polisin evlere ateş açtığını ve ölenlerin üzerinde kurşun yaraları bulunduğu ileri sürdü.
Geçici 25. Sokak üzerindeki ölüm orucu eyleminin yapıldığı evlerden birinin önüne de masa konularak, operasyon sırasında güvenlik kuvvetlerince kullanıldığı ileri sürülen gözyaşartıcı gaz bombaları ile mermi boş kovanları basın mensuplarına gösterildi.
Açıklama sırasında, yanan evin çevresinde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, marşlar söyleyip slogan attı ve evin çatısına 'Direnişimiz sürüyor" yazılı pankart astı.

KÜÇÜKARMUTLU'DA SON DURUM

Operasyonun ardından Küçükarmutlu'nun ara sokaklarından çıkan güvenlik kuvvetleri, bu mahalleye ulaşan yollar üzerinde panzer destekli olarak beklemeyi sürdürüyor. Ayrıca, dünkü operasyonda panzer ve iş makineleri kullanılarak yıkılan barikatlardan bazılarının yeniden kurulduğu, bunların önüne de molotofkokteylleriyle taşların dizildiği görüldü.