Küçüklerden büyük ders

İlköğretim öğrencileri, okul kantinleri ile marketlerdeki ürünlerin fiyat farklılıklarını araştırdı.

ERZURUM - İlköğretim öğrencileri, okul kantinleri ile marketlerdeki ürünlerin fiyat farklılıklarını araştırdı. Okul kantinlerinin ürünleri daha yüksek fiyata sattığının belirlenmesi üzerine, Milli Eğitim Müdürlüğü bu yönde çalışma başlattı.
Kent merkezindeki Kültür Kurumu İlköğretim Okulu'nun 'Okulu Güzelleştirme Kolu' faaliyetleri kapsamında öğrencilere, 'Okulumuz için ne yapabiliriz' konulu araştırma verildi. Bu konu üzerine, ilköğretim 5. sınıf öğrencisi Meltem Polat'ın başkanlığında bir araya gelen değişik sınıflardaki altı öğrenci, kantinlerde satılan ürünlerin fiyatlarını araştırmak amacıyla çalışma başlattı.
Araştırma kapsamında Erzurum' daki değişik okulların kantin işletmecileriyle görüşen minik öğrenciler, kantinde satılan ürünlerin fiyatlarını öğrendi. Aynı ürünlerin marketlerde satış fiyatlarını da araştıran öğrenciler, yaptıkları çalışma sonucunda kantin ürünlerinin daha pahalıya satıldığını belirledi.
Müdür: Başarılı çalışma
Yaptıkları çalışmayı rapor haline getirerek, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Er'e sunan öğrenciler, kantinlerden pahalıya ürün almak istemediklerini söyledi. Kültür Kurumu İlköğretim Okulu Müdürü Cengiz Boroğlu, öğrencilerin
yaptıkları araştırmayı gördükleri zaman kendilerinin de çok şaşırdıklarını belirterek, "Biz öğrencilerimizin okulumuz için çalışma yapacaklarını beklerken, onlar genel bir sorunu ele almış ve bu konuda da başarılı bir çalışma yapmışlar. Öğrencilerimizin yaşları küçük ama büyük bir iş başarmışlar" dedi.
Erzurum Milli Eğitim Müdürü Ahmet Er, öğrencileri yaptıkları çalışmadan dolayı kutladığını ve bu durumdan oldukça mutlu olduğunu söyledi. Şu ana kadar okul kantinlerindeki ürünlerin fiyatları konusunda herhangi bir bilgileri olmadığını itiraf eden Ahmet Er, "Öğrencilerimiz bizi bu konuda uyardıkları için onları kutluyorum" diye konuştu.
Komisyon araştırıyor
Er, öğrencilerin kantinlerdeki fiyatlara yönelik yaptıkları araştırma sonucunu kendilerine iletmelerinin ardından, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde komisyon oluşturduklarını ifade etti. Söz konusu komisyonun kantinlerde satılan ürünlerin fiyatlarının belirlenmesi amacıyla çalışma yapacağını ifade eden Er, öğrencilere daha ucuza ürün satılması amacıyla bütün okullarda tek fiyat uygulaması yapılacağını kaydetti.
Kantinlerin kâr amaçlı yerler olmadığını belirten Er, "Öğrencilerin sırtından kimsenin haksız yere para kazanmaya hakkı yoktur" dedi.


Büyütmek için tıklayınız