Küçüklerin büyük savaşı

Kadıköy Reşat Nuri Güntekin İlköğretim Okulu 7-F sınıfı öğrencileri, lösemi hastası olan sınıf arkadaşları Ertürk Yıldırım'ı kurtarmak için yardım kampanyası başlattı.

İSTANBUL - Kadıköy Reşat Nuri Güntekin İlköğretim Okulu 7-F sınıfı öğrencileri, lösemi hastası olan sınıf arkadaşları Ertürk Yıldırım'ı kurtarmak için yardım kampanyası başlattı. Öğrenciler, kampanyayı il genelindeki tüm okullara yaymaya çalışıyor.
Okuldaki öğretmenler de, öğrencilere ellerinden gelen yardımı yapıyor. Öğrencilerin davranışlarından gurur duyan okul müdürü Haydar Albayrak, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine durumu ileterek, kampanyanın yaygınlaşmasını sağlamaya uğraşıyor.
'Gülen adam' Ertürk
Öğrenciler, kampanya için hazırladıkları yazıları, dolaştıkları esnafın dükkânlarına asıyor, yardım istiyor. Öğretmenlerinin deyişiyle 'gülen adam'ı kurtarmaya çalışan öğrenciler, duygularını şöyle dile getiriyor:
"Esprileriyle bizleri güldürürdü. Bir an önce dönsün lütfen. Fırsat buldukça ziyaretine gidiyoruz. Çok seviniyor, ona büyük moral oluyor. En büyük morali ise biz kazanıyoruz, çünkü onun için bir şeyler yapıyoruz. Dün vardı, bugün yok. Löseminin tedavisi pahalı, herkesin yardımını bekliyoruz."
13 yaşındaki Ertürk, mart ayından bu yana İÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde lösemi tedavisi görüyor. Oğlunu bir an bile yalnız bırakmayan anne Şaziye Yıldırım, gözyaşları içinde yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
'Kampanya tek umudumuz'
"Önce dizleri ağrıyordu. 'İltihaplı romatizma' dediler. İğne verdiler, ama iğneler yapıldıkça ağrıları artıyordu. Bu sefer dişleri ağrımaya başladı. Dişçiye gittik, dolgu yapıldı, dişi çekildi ama ağrıları dinmedi. Başka bir hastaneye gittik, 'Karaciğer büyümesi' dediler. Sonunda lösemi olduğu anlaşıldı. Tedavinin şimdilik iyi gittiğini söylüyorlar. Ancak, maddi olarak çok zorlanıyoruz. Arkadaşları ve öğretmenleri oğlumu hiç yalnız bırakmıyor. Bu zor günlerimizde yaşadığımız en büyük mutluluk bu oldu. Başlattıkları kampanya da bizim için tek umut."
Ertürk de, arkadaşlarının ilgisinden çok memnun. Ertürk, "Arkadaşlarıma çok selam" diyor. Yardım için: İş Bankası Koşuyolu Şubesi, hesap No: 1170/370644.