'Kuddusi Okkır'da 15 doktor yargılanacak

'Kuddusi Okkır'da 15 doktor yargılanacak
'Kuddusi Okkır'da 15 doktor yargılanacak

Okkır kanserden ölmüştü.

TEKİRDAĞ / İSTANBUL - Savcı bastırdı, Ergenekon tutuklusuyken kansere yakalanan ve tahliye edildikten beş gün sonra hayatını kaybeden Kuddusi Okkır’ın ölümünde  15 doktora mahkeme göründü.
Ergenekon soruşturmasında tutuklandıktan bir yıl sonra, 6 Temmuz 2008’de ölen Okkır’ın ailesinin, ‘Hastalığın geç teşhis edildiği ve gerekli tedavinin yapılmadığı’ iddiası üzerine Adalet Bakanlığı soruşturma açmıştı. İstanbul’daki doktorlar için yargılama izni çıkmazken, Tekirdağ Savcısı Hasan Çakıcı’nın  Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde görevli 15 doktora açtığı dava uzun bir hukuki yol kat ettikten sonra, Tekirdağ 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
‘Usulüne uygun muayene yapmadıkları ve sonuçları uygun kaydetmedikleri’ iddiasıyla bir-üç yıl hapis cezası istenen 15 doktor, 12 Kasım’da hâkim karşısına çıkacak. 

Ergenekon davası ‘iftar’ı bekliyor
Bu arada birinci Ergenekon davası başlamadan bir ay önce 2008 Eylül’ünde İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi’nin verdiği, soruşturmayı yürüten savcılar ile davaya bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün ve üye hâkim Hasan Hüseyin Özese’nin de katıldığı iftar yemeği, ikinci Ergenekon davasını kilitledi. Sanıklar, iftara katılan mahkeme heyetinin davadan çekilmesini istedi.
 Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, 1998’den 2003’e kadar bu görevde kaldığını anımsatarak, “Beş yıl sizi hiç iftara davet ettim mi?” diye sordu. Tuncay Özkan da iftarı eleştirerek, “Gelin F-12 koğuşunda yemek yiyelim” dedi. 
İftara katıldıkları için eleştirilen isimlerden Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, hâkim ve savcıların çoğu yerde bir arada bulunduklarını anımsattı. Mahkeme, davayı reddi heyet ve reddi hâkim taleplerinin değerlendirilmesi için 26 Ekim’e erteledi. (Radikal)