'Kudüs'ten işgale karşı destek çağrısı

'İntihar bombacısı çocuk' afişleriyle tepki toplayan 'Kudüs Buluşması'ndan, "Barışı seven tüm dünya ülkelerinden, uluslararası kuruluşlardan, Kudüs'teki Siyonist işgalin derhal sona ermesi için gayretlerini...

İSTANBUL - 'İntihar bombacısı çocuk' afişleriyle tepki toplayan 'Kudüs Buluşması'ndan, "Barışı seven tüm dünya ülkelerinden, uluslararası kuruluşlardan, Kudüs'teki Siyonist işgalin derhal sona ermesi için gayretlerini yoğunlaştırmalarını istiyoruz" çağrısı çıktı.
Uluslararası Kudüs Buluşması'nın ardından 'İstanbul Bildirgesi' yayımlandı. Sonuç bildirgesinde buluşmaya, aralarında Müslüman ve Hıristiyan din adamları, siyaset ve düşünce önderleri, sendika ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin bulunduğu 5 bin kişinin katıldığı belirtildi. Bildirgede, Filistinlilerin, Gazze ve Batı Şeria'da süren kuşatmayla karşı karşıya oldukları belirtildi: "Siyonist işgalciler, Kudüs'ün batısını 1948'de, doğusunu da 1967'de işgal etmişlerdir. Bu terörist bir işgaldir. İşgale ve sömürgeciliğe karşı olanların, Filistin halkının vatanının özgürleştirilmesi için verdiği mücadeleyi desteklemesi gerekir."
Birleşmiş Milletler'e de çağrı yapılan bildirgede, 'barışı seven tüm dünya ülkelerine, "Kudüs'teki Siyonist işgalin sona ermesi için gayretlerini ve çabalarını yoğunlaştırmalarını istiyoruz" denildi.