Kuduz skandalına Sağlık Bakanlığı el attı

Beş yaşındaki Serhat Karabıçak'ın İstanbul'da kuduzdan ölümüyle ilgili skandala Sağlık Bakanlığı el koydu.

ANKARA/ERZURUM - Beş yaşındaki Serhat Karabıçak'ın İstanbul'da kuduzdan ölümüyle ilgili skandala Sağlık Bakanlığı el koydu. Bakanlıktan yapılan açıklamada "İl Sağlık Müdürlüğü'nün soruşturmasına ek olarak bakanlığın Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden bir uzman, Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan bir müfettiş ve üniversitelerimizden bir bilim adamı olayı bütün detaylarıyla sorgulayacak, sonuç en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır" denildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da "Aile bilmeli ki en küçük bir ihmal veya yanlış varsa, biz ailenin ve çocuğun, hukukunun yanında oluruz" dedi.
Dün Erzurum'a giden Bakan Akdağ, soruşturmayla ilgili bilgi verirken belediyeleri de göreve çağırdı.
"Bu hususta daha önce belediyelere görevlerini hatırlattık. Ama şimdi daha geniş bir çalışma yapıyoruz. 2007'li yıllarda insanlar, sokaklarda başıboş gezen köpeklerden zarar görmemeli. Hayatını kaybeden çocuğumuzla ilgilili soruşturma yapıyoruz. Aile bilmeli ki en küçük bir ihmal veya yanlış varsa biz ailenin ve çocuğun hukukunun yanında oluruz."
Serhat Karabıçak, evinin önünde oynarken bir köpeğin saldırısına uğradı. 20 gün sonra kuduzdan öldü. Çocuğa hastane hastane gezdirilmesine rağmen "Bu tür vakalarda mutlaka uygulanır" denilen bağışıklık destekleyici serumun verilmediği ortaya çıktı. (dha, Radikal)