Küflü peynirde kanser tehlikesi

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Atasever, değişik marketlerde satışa sunulan 50 değişik türde küflü peynir üzerinde...

ERZURUM - Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Atasever, değişik marketlerde satışa sunulan 50 değişik türde küflü peynir üzerinde üç ay süren araştırmanın sonucunda peynirlerin yüzde 88'inde aflatoksin maddesi ortaya çıktığını söyledi. Atasever, "Özellikle Doğu ve İç Anadolu'da daha fazla tüketilen küflü peynirin, 50 değişik türünden yalnızca 7'sinde aflatoksin maddesine rastlanılmadı. Peynirlerin yüzde 6'sında ise Türk Gıda Kodeksi'nin bildirdiği değerin üzerinde bu madde bulundu" diye konuştu.
Küfü yeşil peynirlerde aflatoksin olasılığının düşük, siyah, beyaz ve kırmızı olanlarda ise yüksek olduğunu belirten Doç. Dr. Atasever, "Peyniri bekleterek küflendirmekten ziyade 'penicillium roqueforti' denilen mikroorganizma enjekte edilmeli. Avrupa ülkelerinde bu böyle yapılıyor. Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olduğunda, 2-3 ay bekletip doğal olarak küflenmesi sağlanan peynirlerin, üretimi de yapılamayacak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7425297425290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.