Kuğulu Park'ta Gezi gerginliği

Kuğulu Park'ta Gezi gerginliği
Kuğulu Park'ta Gezi gerginliği
Taksim Gezi Parkı protestolarına destek veren ve Kuğulu Park'ta geceleyen grubun çadır, battaniye ve benzeri malzemelerini kaldırmaya çalışan çalışan polis ve göstericiler arasında yaşanan tartışmada 1 kişi gözaltına alındı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi
AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

ANKARA - Gezi Parkı eylemlerine destek olmak için Kuğulu Park’ta çadır kuran eylemcilerle polis arasında bu sabah yeniden çadır gerginliği yaşandı. Günlerdir Kuğulu Park’ta gençlerle birlikte olan CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka polisin her sabah gelerek göstericilere psikolojik şiddet uyguyayarak taciz ettiğini söyledi. Nazlıaka, “Burada halk halkın yanındadır, ama maalesef hükümet halkın karşısındadır” dedi.

Gezi Parkı’nda başlayan eylemlerin Ankara’daki merkez noktalarından biri olan Kuğulu Park’ta eylemciler günlerdir polisle çadır gerginliği yaşıyor. Bu sabah yine erken saatlerde parka gelen emniyet güçleri eylemcilerden çadır ve battaniylerini kaldırmalarını aksi takdirde müdahele edileceğini söyledi. Eylemcilere verilen sürenin dolmasının ardından parka giren polis, eylemcilerin üzerinde oturdukları battaniyeleri altlarından çekerek topladı. Yaşanan gerginlik sırsanda bir eylemci polise küfür ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. 

VEKİLLERDEN DESTEK

Bu gerginliğin duyulması üzerine CHP’li milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Veli Ağbaba, Ali Rıza Öztürk ve İzzet Çetin, Kuğulu Park'a gelerek eylemcilere destek oldu. Park’ta eylemcilerle birlikte bekleyen vekiller adına Aylin Nazlıaka basın açıklaması yaptı. Çadırlarında pasif direniş gösteren ve herhangi bir şiddete başvurmayan eylemlcilerin her sabah polis tarafından psikolojik şiddete maruz bırakıldığını söyledi. Nazlıaka şöyle konuştu:

"Dün 70 yaşında bir kadın, altından battaniyesi çekilerek alınırken başını taşa çarparak yaralandı. Tamamen keyfi bir uygulama var. Parka müdahale için ellerinde hiçbir yazılı karar bulunmuyor. Polisin bu keyfi uygulamalarına rağmen buradaki gençler ellerini bile kaldırmadı. Kimseye zarar vermeden demokratik haklarını kullanırlarken kimliklerine ve özel eşyalarına el konuldu. Üstelik tutanak da tutulmadı. Burada vatandaştan fazla polis varsa bu park polis işgali altındadır. Maalesef giderek polis devletine dönüşüyoruz. Burada halk halkın yanındadır ama maalesef hükümet halkın karşısındadır.
Yasalardaki basın özgürlüğüne ilişkin hükümler konusunda hükümetin dikkatini çekmek istiyorum. Yaşanan olaylarda basının nasıl baskı altına alındığını görüyoruz. Bu eylemler tam da bu yüzden, ifade özgürlükleri, temel hak ve özgürlüklere sahip çıkılması için yapılıyor.” PASİF DİRENİŞE DEVAM
Önceki akşam yağmura rağmen göstericiler Kuğulu Park’ta sabahladı. Polis müdahelesine rağmen Kuğulu Park’tan ayrılmayan gençler ‘pasif direnişlerini’ sürdürüyor. Çevredeki vatandaşlar da göstericilere yiyecek başta olmak üzere battaniye, kilim gibi malzeme yardımında bulunuyor.