Kuğulu Park'ta 'yeryüzü sofrası' kuruldu

Kuğulu Park'ta 'yeryüzü sofrası' kuruldu
Kuğulu Park'ta 'yeryüzü sofrası' kuruldu
Gezi Parkı eylemlerine destek veren 'Antikapitalist Müslümanlar'ın düzenlediği yeryüzü sofrası bu akşam Ankara Kuğulu Park'ta düzenlendi. Binlerce vatandaş iftarın ardından halk forumuna katıldı.
Haber: AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

ANKARA – Ramazanın ilk günü İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yere kurulan metrelerce uzunluktaki sofralarda açılan iftar görüntüleri akıllarda yerini korurken Kuğulu Park’ta da yüzlerce vatandaş benzer bir iftarda bir araya geldi. Kuğulu Park’taki iftar için vatandaşlar beraberlerinde getirdikleri yiyecekleri yer sofralarına sererek iftar saatini bekledi. ‘Antikapitalist Müslümanlar’ hareketinin üyeleri de Kuğulu Park’taydı.

“HALK BU SOFRALARI ÇOK SEVDİ”
Hareketin öncülerinden İhsan Eliaçık, Radikal’e yaptığı açıklamada, Kuğulu’daki iftara Kapitalizmle Mücadele Derneği’nin çağrısı üzerine katıldığını ifade etti. Gelenlerin çoğunun ev kadınları olduğuna dikkat çeken Eliaçık, “Ev kadınları destek veriyorsa bu iş tamam demektir. Halk bu sofraları çok sevdi. Halk olup biten her şeyi kendi organize ediyor; benim getirdiğimi başkası onların getirdiğini ben yiyorum. Burada BDP ’li gençler de ulusalcılar da Antikapitalist Müslümanlar da var; flamasız, bayraksız, sponsorsuzluk, masasız ve açık hava yapıyoruz iftarı. Böyle olunca bir halk iftarı oluyor” diye konuştu.

İftara CHP ’den Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka ile Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de katıldı. Vatandaşlar iftarını bir gencin ezan okumasıyla birlikte açtı.

CİHANER: HALKIN KENDİSİ BURADA
İftar sonrası Kuğulu Park’ta, Gezi Parkı sonrası hayata geçirilen forumlardan biri düzenlendi. İftar yapan vatandaşlar da Park’tan ayrılmayarak foruma katıldı. Foruma ilişkin Radikal’e değerlendirme yapan CHP Milletvekili Cihaner, “Gezi direnişinin forumlara dönüşmüş olması iktidarın teorilerinin gerçekleşmediğinin göstergesi. Halkın kendisi burada. Umuyorum ki Türkiye daha demokratikleşme yoluna girecek; çevreye duyarlı, hakkına ve özgürlüğüne saygılı bir yapı. Türk-Kürt, alevi-sünni hepsi bir araya geldi ve bunu göstermiş olduk. Burada bulunan yurttaşların ne faiz lobisi ile ilgisi ne de Başbakan’ın kriminalize ettiği gruplarla ilgisi var” dedi.