Kükçe ailesi polisler için suç duyurusu yaptı

Ümraniye'de, hırsızlık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınıp üç ayrı karakol gezdirilen, bu süreçte işkenceye maruz kaldığı öne sürülen ve...

İSTANBUL - Ümraniye'de, hırsızlık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınıp üç ayrı karakol gezdirilen, bu süreçte işkenceye maruz kaldığı öne sürülen ve Ümraniye Cezaevi'nde kaldığı ilk gün ölen Mustafa Kükçe'nin ailesi, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Kükçe'nin babası Adem, eşi Sevda, çocukları Devran ve Ozan Kükçe ile dayısı Gazi Alver, dün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın açıklaması yaptı. Kükçe'nin eşi Sevda Kükçe, eşinin adliyeye geldiği sırada yürüyemediğini belirterek şöyle konuştu: "Ağzından köpükler çıkıyordu. 'Başım boynum ağrıyor. Beni kurtarın' dedi. Mustafamı polisler işkenceyle öldürdü." Baba Adem Kükçe, "Oğlumun ölümüne neden olan polislerin bulunmasını istiyorum" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Kükçe'nin iki oğlu Ozan ve Devran, babalarının morgda çekilmiş fotoğraflarını görüp "Babam nerede" diye sorunca toplantıya katılanlar gözyaşlarını tutamadı. Ailenin avukatı olan eski İHD Şube başkanı Eren Keskin, polisler hakkında, 'Nitelikli adam öldürme' suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 82. maddesinden suç duyurusunda bulundu.
TİHV: Yetki işkenceyi artırdı
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) "Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle karakolda işkence iddialarının arttığını belirtti. TİHV'den yapılan yazılı açıklamada "Polislerin keyfi uygulamalarına yol açacak yetkiler içeren değişikliklerin gündeme gelmesinden bu yana, keyfi gözaltı uygulamalarında, işkence ve kötü muamele iddialarında büyük artış gözlenmektedir" denildi.