'Kül dağı'na yeşil tepki

Yumurtalık ilçesinde, temeli 10 ay önce atılan ve yüzde 44'ü tamamlanan Sugözü Termik Santralı, çevrecilerle yapımcı firmayı karşı karşıya getirdi.
Haber: BÜNYAMİN YIL / Arşivi

ADANA - Yumurtalık ilçesinde, temeli 10 ay önce atılan ve yüzde 44'ü tamamlanan Sugözü Termik Santralı, çevrecilerle yapımcı firmayı karşı karşıya getirdi.
Çevreci kuruluşlar, 2003 yılında faaliyete geçmesi planlanan santralın yapımına karşı çıkıyor. Çevreciler, buna gerekçe olarak da, santralın bacalarından her gün çıkacak 23 ton karbondioksit, 70 ton nitrik asit ve 55 ton sülfürik asitin hava, deniz ve toprağa karışacağını, santralın 5 milyon metreküp deniz suyunu ısıtarak denizdeki canlı yaşamı mahvedeceğini, 1440 ton kül oluşturarak kül dağları oluşturacağını gösteriyor.
Saatte 450 ton kömür
Santralın yapımını üstlenen İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş'nin genel müdürü Sırrı Uyanık ise santralın saatte 450 ton kömür yakacak kapasitede olduğunu, oluşacak kül ve zehirli gazların çevreye zarar vermemesi için gerekli önlemi aldıklarını söyledi.
Uyanık, 1.5 milyar dolara mal olacak santralda kurulan iki baca gazı kükürt arıtma tesisinde elektrostatik filtrelerle kükürtdioksit gazının yüzde 88, toz ve partiküllerin ise yüzde 99.9 oranında tutulacağını, işletimde oluşacak değerlerin çevre mevzuatına göre çok düşük kalacağını söyledi. Projenin dış kredili yatırım olduğu için dünya çevre standartlarına uyacağını ifade eden Uyanık, şöyle devam etti:
Kül ve kükürt oranı düşük
"Santralda yüksek kalorili, kül ve kükürt oranı düşük ithal taş kömürü kullanacağız. Böylelikle kirliliği kaynağında azaltacağız. Ayrıca Türkiye'de ilk defa çevresel izleme programı uyguluyoruz. Projenin hem inşaat hem işletme aşamasında çevreye olan etkileri yoğun bir şekilde araştırılacak. Bu araştırma
konuları, inşaat aşamasında gürültü, içme suyu, atık su, yeraltı suyu etkileridir ve düzenli olarak Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'na bildirilmektedir."
Sugözü Termik Santralı benzerlerinin İsrail ve Japonya'da deniz kenarında, Almanya'da ise kent içinde çalıştığını ifade eden Genel Müdür, şu bilgileri verdi:
'Deniz 1 derece ısınır'
"Santraldaki baca gazı çıkış değeri Türkiye çevre mevzuatındaki değerden daha düşük olacak. Kükürtdioksit arıtma tesisinde tutulacak gazların atığı olarak ortaya çıkacak alçıtaşının yan ürün olarak kazanımı için santral sahası yakınında alçıpan fabrikası kurulacak. İthal taşkömürü külü çimento fabrikalarında yüzde 3-8 oranında katkı maddesi olarak kullanılıyor. Lübnan, Portekiz ve Türkiye'deki çimento fabrikalarıyla külün de yan ürün olarak değerlendirilmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Kül depolama tesisi kurmamıza rağmen alanı kullanmayacağımız ortaya çıktı. Deniz suyu sıcaklığının 6 derece artacağı iddiaları gerçekdışı. Gelişmiş teknolojiyle santralın ihtiyaç duyacağı su, deniz suyu sıcaklığını 1 derece artıracak düzeyde olacak. Bunun da zararı yok."
***
İthal kömürlü ilk termik santral
Sugözü, Türkiye'nin ithal kömüre dayalı ve
yap-işlet modeliyle yapılacak ilk termik santralı. 1210 megawatt kurulu güce sahip olacak santralın temeli, 4 Kasım 2000'de Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz tarafından atıldı. 1.5 milyar dolara mal olacak projeyi Steag Aktiengesellschaft (Almanya), Siemens (Almanya), Babcock Borsig Power (Almanya), Gama-Tekfen-Simko (Türkiye) konsorsiyumu yapıyor. 2003'ün ikinci yarısında işletmeye girmesi planlanan santral, yılda 3 milyon 300 bin ton kömür tüketip 9.1 milyar kwh enerji üreterek Türkiye'nin yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 8.5'lik
bölümünü karşılayacak. Santralın 16 yıllık işletilmesi süresince TEAŞ kilowatt saat başına ortalama 4 cent ücret ödeyecek. Santralın yapım aşamasında ortalama 4 bin işçi çalışacak. İşletme evresinde ise 250 kişilik istihdam öngörülüyor.