Kulağı az işitiyor ama koroda şef

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Gazi Eğitim Enstitüsü Almanca Bölümü mezunu olan ve sağ kulağında yüzde 50-60 oranında işitme kaybı bulunduğu belirtilen Mehmet Dolgunyürek'i...

EDİRNE - Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Gazi Eğitim Enstitüsü Almanca Bölümü mezunu olan ve sağ kulağında yüzde 50-60 oranında işitme kaybı bulunduğu belirtilen Mehmet Dolgunyürek'i, Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu'na genel sanat yönetmeni olarak atadı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, 19 Ekim 2005 tarihinde Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel'nin imzası ile Diyarbakır Korosu'nda genel sanat yönetmeni yardımcısı kadrosunda bulunan ve uzun süreden bu yana Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda keman sanatçısı olarak görev yapan Mehmet Dolgunyürek'i, Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni atadı. Bakan Atilla Koç'un onayı ile atanan Dolgunyürek'in konservatuvar mezunu olmaması, sanatçılar arasında huzursuzluğa neden oldu. Yıldıray Öztürk'ün yerine Almanca eğitimi alan Dolgunyürek'in atanmasında, Tokel'in de kendisi gibi Yozgatlı olmasının etkili olduğu ileri sürüldü.
Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cem Uzun, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı'nda sağ kulağından operasyon geçiren Dolgunyürek'e verilen, 'Sağ flepli geliştirilmiş radikal mastoidektomi ameliyatı olmuştur, şifa için zaman ister' yazılı raporuna ilişkin değerlendirme yaptı.
Uzman görüşü
Doç. Dr. Cem Uzun, hastanın sağ orta kulağına iltihap nedeni ile operasyon yapıldığını belirterek, "Hastada yüzde 50-60 oranında işitme kaybı var demektir. Operasyon ile işitme kaybı giderilmez. Zaten operasyonda işitme kaybını önlemek için yapılmaz. Sadece itihabın içkulağa ve beyne ilerlemesini durdurmak için yapılmıştır" diye konuştu.
Sanat yönetmenliği görevine getirilen Dolgunyürek, iddialarla ilgili olarak, "Evet operasyon geçirdim, duyma kaybım var. Ancak bu işimi yapmama engel değil" dedi.