@idrisemen

'Kuleli'nin altı otopark üstü park olacak

'Kuleli'nin altı otopark üstü park olacak
'Kuleli'nin altı otopark üstü park olacak
Yeni Bosna'nın 'nefes aldığı' Kuleli Parkı'nın altına otopark yapmak için ağaçlar sökülüyor. Halk tepkili. Belediye: Üstü yine park olacak.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Yenibosna’daki 15 dönümlük Kuleli Parkı’nın yedi dönümü Bahçelievler Belediyesi tarafından otoparka dönüştürülüyor. Bölgenin nadir yeşil alanlarından biri olan Kuleli Parkı’ndaki ağaçların sökülmesine tepkili olan bölge halkı projenin durdurulması için imza kampanyası başlattı. Halkın çocuklarını götürüp top oynattığı, ağaçların altında dinlendiği parkın içinde çok sayıda ağaç yer alıyor. Belediye ağaçları söküp başka yere nakledeceğini savunurken, otoparkı alta yapacağını, üstünün yine park olacağını açıklıyor.

‘Change.org’da kampanya
İstanbul ’un Bahçelievler ilçesine bağlı Yenibosna semtinde 15 bin metre karelik Kuleli Parkı ilçe belediyesi tarafından otoparka dönüştürülüyor. Bahçelievler Belediyesi’nin hazırladığı projeye göre değişmesi planlanan Kuleli Parkı’nın 7 bin metrekarelik kısmının altına katlı otopark yapılacak. Yenibosnalıların nefes alması için vazgeçilmez adresi olan parktaki ağaçlar sökülürken yeni projeye göre mevcut yeşil alan da azalıyor.
Projeye tepkili olan bölge halkı ise otopark projesinin iptal edilip bölgenin daha çok yeşillendirilmesi için imza kampanyası başlattı. www.change.org sitesi üzerinden , ‘Kuleli Parkı otopark projesi durdurulsun’ adlı imza kampanyası başlatan Bahçelievler halkı imza kampanyası metninde tepkilerini şöyle dile getirdi:
“Ülkemizin ve öncelikle İstanbulumuzun başında bir veba gibi gezinen yeşil düşmanı politikalardan Yenibosna’daki Kuleli Parkı’nın da nasibini almış olduğunu üzüntüyle öğrendik. Yenibosnalıların nefes aldığı tek nokta olan Kuleli Parkı’nın yerine 470 araçlık yeraltı otoparkı yapılacak. Halk, otoparkın üstüne yapılacak parkın beklenen hizmeti karşılamayacağını söylüyor. Yetkililer ise alanın afet toplanma, semt pazarı ve kurban kesim yeri olarak kullanılacağını belirtiyor. Proje süresinde Yenibosnalıların nefes almak için vazgeçilmez adresi olan parktaki ağaçlar sökülecek. Mevcut yeşil alan azalacak. Semt pazarının kurulması için parkın bir kısmı kullanılacak. Bu projeyi kesinlikle kabul etmiyoruz. Otopark değil, daha çok yeşil alan ve daha çok ağaç istiyoruz.’’

‘Yeşil alanı koruyacağız’
Bahçelievler Belediyesi “Mevcut park ile aynı seviyede projelendirilen park tamamlandığında birden fazla işlevi barındıracak. 470 araçlık yeraltı otoparkı ile mahallede yaşanan otopark sıkıntısı bir nebze çözüme kavuşacak. Otopark, afette sığınak ve lojistik merkezi, bayramda kurban kesim merkezi, haftanın 1 günü de semt pazarı olarak işlevini sürdürecek. Otoparkın üzeri yine yeşil alan olarak kalacak. Ağaç kesilmeyecek. Ağaçlar uygun yere nakledilecek” açıklamasını yaptı.