Kulis hâlâ basına yasak

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), TBMM kulisleriyle ilgili yasak kaldırılıncaya kadar Meclis'te parti ve milletvekillerinin faaliyetini izlememe kararı aldı.

ANKARA - Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), TBMM kulisleriyle ilgili yasak kaldırılıncaya kadar Meclis'te parti ve milletvekillerinin faaliyetini izlememe kararı aldı. TBMM Başkanı Ömer İzgi ise kararı gözden geçireceklerini söyledi.
PMD'nin kararı sonucu dün, FP Genel Başkan Yardımcısı Suat Pamukçu planladığı basın toplantısını yapmadı. Pamukçu bunun yerine, PMD Başkanı Kemal Saydamer ve gazetecilerle sohbet etti. TBMM'de gazetecilerin çalışma düzeninin içtüzük ve yönetmelikle belirlendiğini kaydeden Saydamer de, Danıştay'a dava yolunun açık olduğunu söyledi.
TBMM Başkanı İzgi ise üç gündür randevu isteyen PMD yönetimiyle dün görüştü. İzgi, gazetecilerin tepkisini hoşgörüyle karşıladığını belirtti, oybiliğiyle alınan kararı değerlendireceklerini söyledi. İzgi, dün gazetelerin Ankara temsilcilerinin görüşme isteğini geri çevirdi. Saydamer'i ziyaret eden Ankara temsilcileri, tepkilerini dile getirdi. Radikal Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, 21. dönem Meclis'in bu kararı nedeniyle tarihe 'kara lekeyle' geçeceğini söyledi.
PMD yayımladığı bildiride Anayasa'ya aykırı
olan bu yasağın ivedilikle geri alınmasını istedi.
Durmuş: Sinirimiz bozuluyor
Sağlık Bakanı Osman Durmuş ise yasak konusunda, "Parlamenter, kulise geliyor, deşarj olma ihtiyacı duyuyor. Arkadaşıyla sohbet ederken söyledikleri farklı yansıyor, sinirleri bozuluyor. Allah'tan benim sinir sistemim, frenim iyi de kimse bozamadı. Yoksa benimki de çoktan bir yere giderdi" dedi.


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Ankara

  ,

  Murat Yetkin

  ,

  Anayasa