Kulis yasağı Ecevit'i üzdü

Başbakan Bülent Ecevit, Meclis kulisinin gazetecilere yasaklanmasını yadırgadığını söyledi

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit, Meclis kulisinin gazetecilere yasaklanmasını yadırgadığını söyledi. Ecevit, İspanya ziyaretinin ardından konuyu Meclis Başkanı Ömer İzgi ile görüşeceğini açıkladı. Ecevit, "Belli ki milletvekillerinin sıkıntıları var. Keskin önlemler yerine gazetecileri de tatmin edecek, vekillerin rahatsızlığını giderecek bir formül bulunabilir" dedi.
Kararda imzası olan Meclis Başkanı Ömer İzgi ise, Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) yöneticilerine dün de randevu vermedi. Parti liderleri de PMD yöneticileriyle görüşmedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, sadece gazeteciler için değil seçmen, görevliler ve korumalar açısından kulislerde yeni düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.
FP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Esengün, kararın antidemokratik olduğunu belirtirken, ANAP'lı Emre Kocaoğlu, İzgi'den kararı gözden geçirmesini istedi.
Parlamento muhabirleri ise dün yine Ömer İzgi'nin makamına yürüyerek yasağın sürdürülmesini protesto etti. PMD yönetimi, yasak kalkıncaya kadar Meclis'te yapılacak basın toplantılarının izlenmemesi ve yapılacak açıklamaların değerlendirilmemesi kararı aldı. PMD'yi ziyaret eden bazı basın kuruluşları da yasağın kalkmasını istedi.