Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: AKM 2014'de hizmete açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: AKM 2014'de hizmete açılacak
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: AKM 2014'de hizmete açılacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Erdoğan'ın "Yıkacağız" dediği Atatürk Kültür Merkezi'nin 2014 yılında açılacağını söyledi.


ANKARA - CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, tadilat ve onarım işlemlerine Mayıs ayında başlanılan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin 2014 yılı içerisinde hizmete açılmasının planlandığını bildirdi. Dibek, “Gezi Parkı eylemleri sırasında AKM’de tadilatın başlamadığı da ortaya çıkmıştır” dedi.

CHP’li Dibek, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’ten yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde Mayıs 2008 tarihinde kapatılan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) hala açılmadığını vurgulayarak, Bakan Çelik’e şu sorları yönetti:
“AKM ne zaman açılacaktır? Mayıs 2008’de kapatılan AKM’nin tadilatı ne zaman başlamıştır? Yıllar itibari ile AKM’ye neler yapılmıştır? Şuan ne aşamadadır? Ocak ayında bakanlığa geldiğiniz dikkate alındığında AKM için farklı bir düşünceniz veya planınız var mıdır? AKM’nin 5 yıl önce kapandığı göz önüne alındığında bu sürenin çok olduğunu düşünmekte misiniz? AKM’nin 5 yıldır açılamaması kim veya kimlerin suçudur?”

Önergeyi yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin(AKM) tadilat ve onarım işlemlerinin Sivil Toplum kuruluşlarınca açılan davalar ve yargı kararları nedeniyle 2008 yılından 2012 yılına kadar gerçekleştirilemediğini vurguladı. Çelik, “2012 yılında yapılan ihaleyi takiben Mayıs ayında tadilat ve onarım işlemlerine başlanmıştır. Atatürk Kültür Merkezi’nin 2014 yılı içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır” dedi.

Bakan Çelik’in açıklamasını değerlendiren CHP’li Dibek, “Başbakan yıkacağım diyor, Bakan Mayısta tadilata başlandı deniyor, Gezi parkı eylemleri sırasında AKM’de tadilatın başlamadığı da ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

 

ANKARA/RADİKAL