Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: AKM 2014'de hizmete açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: AKM 2014'de hizmete açılacak
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: AKM 2014'de hizmete açılacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Erdoğan'ın "Yıkacağız" dediği Atatürk Kültür Merkezi'nin 2014 yılında açılacağını söyledi.


ANKARA - CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, tadilat ve onarım işlemlerine Mayıs ayında başlanılan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin 2014 yılı içerisinde hizmete açılmasının planlandığını bildirdi. Dibek, “Gezi Parkı eylemleri sırasında AKM’de tadilatın başlamadığı da ortaya çıkmıştır” dedi.

CHP’li Dibek, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’ten yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde Mayıs 2008 tarihinde kapatılan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) hala açılmadığını vurgulayarak, Bakan Çelik’e şu sorları yönetti:
“AKM ne zaman açılacaktır? Mayıs 2008’de kapatılan AKM’nin tadilatı ne zaman başlamıştır? Yıllar itibari ile AKM’ye neler yapılmıştır? Şuan ne aşamadadır? Ocak ayında bakanlığa geldiğiniz dikkate alındığında AKM için farklı bir düşünceniz veya planınız var mıdır? AKM’nin 5 yıl önce kapandığı göz önüne alındığında bu sürenin çok olduğunu düşünmekte misiniz? AKM’nin 5 yıldır açılamaması kim veya kimlerin suçudur?”

Önergeyi yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin(AKM) tadilat ve onarım işlemlerinin Sivil Toplum kuruluşlarınca açılan davalar ve yargı kararları nedeniyle 2008 yılından 2012 yılına kadar gerçekleştirilemediğini vurguladı. Çelik, “2012 yılında yapılan ihaleyi takiben Mayıs ayında tadilat ve onarım işlemlerine başlanmıştır. Atatürk Kültür Merkezi’nin 2014 yılı içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır” dedi.

Bakan Çelik’in açıklamasını değerlendiren CHP’li Dibek, “Başbakan yıkacağım diyor, Bakan Mayısta tadilata başlandı deniyor, Gezi parkı eylemleri sırasında AKM’de tadilatın başlamadığı da ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

 

ANKARA/RADİKAL


  http://www.radikal.com.tr/114054311405434

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bahanelere bak... - kujo84

  yikilmadan yesil alan nasil acilacak diyorsunuz ama Istanbul`da yikilabilecek bi tek AKMmi var.kamulastirma ne gune duruyo.Ayrica AKMyi yikip kultur merkezi nereye yapacaklar ve AKMnin yerine ne yapilacak,yesil alan olmiyacagi kesin.

  ... - kaamos

  bu ülkeyi kim yönetiyor. biri bana açıklarsa sevinirim. herhalde başbakanı yaş haddinden veya psikolojik problemlerden dolayı emekliye ayırdılar. başbakanımız kendini çok yormasın ona 100 yaşına kadar bu dünyanın ihtiyacı var. ikinci bir nelson mandela bizim başbakanımız.

  GEZİ ŞİZOFRENLERİ VE BELEDİYE - HARAYDIN

  Gezi şizofrenleri ile belediyecilik cahili belediyeciler yüzünden şehirler rezil oluyor. İstanbulda kişi başına 2 m2 yeşil alan düşüyor. İstanbul tarihi bir şehir olmasına rağmen buradaki tarihi binalar yıkılmış yerine beton mağaralar yapılmış.İstanbul da ağaçlar altında yaya yolu yürüme yolu bisiklet yolu hasta hamile gezinti yolu özürlü araç yolu yok İstanbulda otopark yok. Metro yetersiz, tramvay yetersiz, katlı yollar yeraltı yolları yok.Su ulaşımı ilkel.Tüm bunlar AKM dahil 75 yıldan küçük tüm binaların yıkılıp yeraltı ve yerüstü yüksek binalarda toplanarak olmayan her şeye yer açmak ve diğer binaları tarihi görüntülü köşk konak malikane gibi yapıp turistik ticaret ve hizmet sektörüne sunmayı gerektir. Kanun 10m2, AB adayı olmak için 22 m2 kişi başına alan gerekir, yıkmazsanız nereden yapacaksınız, Babilin asma bahçelerini uçurup havada mı yeşil alan yapacaksınız? Yıkın elbette.

  Yayalaştırmak Gerek. - Clear

  Onu bunu bilmem ama Taksim Meydanı'nın bir an önce yayalaştırılması gerek.Arabalardan,insan yürüme imkanını zor buluyor.