Kulüp başkanı yargılanacak

Kâğıthane Günyamaç Spor Tesisleri'nde üçü çocuk dört kişinin elektrik akımına kapılarak ölmesiyle ilgili davaya gönderilen bilirkişi raporunda, Bedaş Çağlayan İşletme Müdürü Sedat Olgunsoy ile...

İSTANBUL - Kâğıthane Günyamaç Spor Tesisleri'nde üçü çocuk dört kişinin elektrik akımına kapılarak ölmesiyle ilgili davaya gönderilen bilirkişi raporunda, Bedaş Çağlayan İşletme Müdürü Sedat Olgunsoy ile Günyamaç Spor Kulübü Başkanı İsmail Gündoğan'ın da kusurlu olduğu belirtildi. Mahkeme de bu iki kişi hakkında ek iddianame düzenlenmesini kararlaştırdı.
Tesiste düzenlenen Yıldızlar Futbol Turnuvası kapsamında Abide-i Hürriyet Spor Kulübü ile Gültepe Spor Kulübü, 17 Ağustos 2002'de karşı karşıya gelmişti. Aşırı yağmur nedeniyle 10 dakika erken bitirilen maçtan sonra Abide-i Hürriyet Spor Kulübü'nün futbolcuları Caner Batıgün, Orçun Türkyılmaz ve Ufuk Değirmenci, yerde biriken suya bastıklarında elektrik akımına kapılarak ölmüştü. Oğlunu izlemek için maça gelen Mustafa Eryılmaz da yardım etmek isterken akıma kapılarak hayatını kaybetmiş, dört futbolcu da yaralanmıştı.
Bilirkişiden yeni rapor
Olaydan sonra Hisar Elektrik firmasının sahibi Sami Çavuş, kaynakçı Mustafa Aylıdere ile şantiye yetkilisi Süleyman Sarı hakkında 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Şişli 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sanıkların tutuksuz yargılandığı davanın dünkü duruşmasında elektrik mühendisleri Ramazan Divleli, Hasret Genç ve Lütfü Alpsoy'un hazırladığı ek bilirkişi raporu dosyaya eklendi.
Raporda, elektrik iç tesisleri yönetmeliğe ve projeye aykırı yapılan tesise besleme kablosu üzerinde yarısı toprağa gömülü şekilde ekler yapılarak enerji verildiği, tesisin mevzuata uygun hale getirilmesi yönünde hiç çalışma yapılmadığı belirtilerek, şöyle denildi:
"Eğer bu tesisin enerjisi kesilseydi veya tesisat uygun hale gelmeden enerji verilmeseydi, kaza olmazdı. Günyamaç Spor Kulübü Başkanı Gündoğan, halı saha inşaatının devam ettiği, enerji besleme hatlarının koparıldığı, Bedaş elemanlarının gelişigüzel ekler yaptığı bir ortamda turnuvanın oynanmasına izin verdiği için sekizde iki oranında kusurlu. Bedaş Çağlayan İşletme Müdürü Sedat Olgunsoy sekizde üç, sanıklardan Çavuş, Aylıdere ile Sarı da sekizde bir kusurlu."
Olgunsoy ile Gündoğan için ek iddianame hazırlanacak.