Kumbağ'da sel operasyonu

Kumbağ'da sel operasyonu
Kumbağ'da sel operasyonu
Kumbağ'daki sel felaketine, bölgede bulunan 8'inci Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı tank ve zırhlı araçlar ile İstanbul'daki 1'inci Ordu'nun gönderdiği 6 helikopter müdahale etti.
TEKİRDAĞ’ın Kumbağ Beldesi’nde tanklar, bu kez selde mahsur kalanları kurtarmak için sokaklara çıktı. 500 kişi, askeri helikopterler ve tanklarla kurtarıldı. Tekirdağ’ın Kumbağ Beldesi’nde önceki akşam bastıran sağanak yağmur ve Ganiz Dağı’ndan gelen suların dereyi taşırması sonucu bölgede bulunan 3 tuğla fabrikasında tam bir can pazarı yaşandı.

Tam 6 helikopter gitti

Fabrikada üretim yaptıkları sırada aniden bastıran sel sularından kurtulmak için çatılara çıkan 310 işçi canlarını zor kurtardı. Tekirdağ Valiliği’nin isteği üzerine İstanbul 1’inci Ordu Komutanlığı’ndan bölgeye gönderilen 6 helikopter selzedeleri kurtarmaya başladı. Ancak havanın kararmasından sonra uçuşlar durduruldu. Tekirdağ 8’inci Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı tanklar ve kariyerler selzede mahsur kalanları kurtarmak için devreye girdi. Havanın kararmasından sonra askeri birlikler, Kumbağ’da yazlıklarda kalan öncelikle hasta ve yaşlıları tahliye etti. Bölgedeki ev ve yazlıklardan da yaklaşık 200 kişi kurtarıldı. Kumbağ Beldesi’nde selzedelerin tahliyesinden sonra Tekirdağ Jandarma Komutanlığı iki timi kentin giriş ve çıkışında görevlendirdi. Suların çekilmesinden sonra beldeden çıkış yapan araçlar yağmaya karşı tek tek kontrol edildi.

4 bin ev su altında

Kumbağ Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, sel felaketinin ardından beldede temizlik çalışmalarına başlandığını belirterek, “Beldemizde yaklaşık 4 bine yakın ev sular altında kaldı” dedi. Beldenin her yerinin balçık içinde olduğunu ifade eden Uzunlar, şunları kaydetti: “Can kaybımız yok ama halkımızın maddi zararı çok fazla. Şu anda vatandaşlarımız evlerindeki suları başlatarak temizlik çalışması yapmaya çalışıyorlar. Beldemizde 4 bine yakın ev sular altıda kaldı. Bunların çoğu yazlık ama insanlarımız bu evlerde kışın da oturuyorlar. Ne yol ne de altyapımız kaldı. Devletin yardımı olmazsa bu maddi hasarın altında kalkamayız. Şimdiye kadar yiyecek yardımı yapıldı.”