'Kümelenme yok, tatil yok'

İstanbul Valisi Muammer Güler, valilikte düzenlediği basın toplantısında şu anda İstanbul'da 16 okulda 28 öğrencide domuz gribi virüsüne rastlandığını söyledi.


Bu rakamın, 16 Ekim’den bu yana yapılan tespitlerle ilgili olduğunu ifade eden Güler, bunlardan bir kısmının zaten tedavilerinin sonuna gelen öğrenciler olduğunu söyledi.
Güler, vakaların her birinin ayrı sınıflardan olduğunun da tespit edildiğini vurgulayarak, bir okulda altı, iki okulda üçer, dört okulda ikişer ve sekiz okulda da birer öğrencide virüse rastlandığını, bir kümelenmenin söz konusu olmadığını aktardı.
Vali Güler şöyle konuştu: “Tedbirlerin alınmaya başlandığı nisan ayından beri, ilk vakanın görüldüğü 14 Mayıs 2009’dan bu yana da hiçbir ölüm vakası meydana gelmemiştir. Hem devamsızlık durumları, hem de aynı sınıftan veya belli bir okuldan fazla sayıda öğrenci olması halinde kesinlikle tatil cihetine gideriz, ama şu anda öyle bir sıkıntı yoktur. Salgın riski vardır. Ama okulları tatil edecek derecede, hayatı önemli ölçüde etkileyecek derecede değildir.” (Radikal)