Kumpas kurbanı hoca konuştu: Rektörlük seçimlerinde de 'kumpas' var

Kumpas kurbanı hoca konuştu: Rektörlük seçimlerinde de 'kumpas' var
Kumpas kurbanı hoca konuştu: Rektörlük seçimlerinde de 'kumpas' var
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul'unda görevli Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rıza Gezen, eşi Fatma Ayça Gezen'in "Rektör Laçiner ile birlikte eşime 'kumpas' kurduk" açıklamasını sonrası Radikal'e konuştu. Rıza Gezen, rektörlük seçimlerinde de 'kumpas' olduğunu belirterek,incelenmesi gerektiğini iddia etti.
Haber: SEÇKİN SAĞLAM / Arşivi

RADİKAL-Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul’unda görevli Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rıza Gezen, eşi Fatma Ayça Gezen'in “Rektör Prof. Dr.  Sedat Laçiner ile birlikte eşime 'kumpas' kurduk” açıklaması ile ilgili Radikal'e konuştu. Gezen, ÇOMÜ’de son 4 yılda açılan soruşturmaların mutlaka incelenmesi gerektiğini belirterek, “Yönetimle yandaş olan öğretim elemanları hakkında verilen hiçbir şikayetin sonunda soruşturma açılmadı ve ceza da verilmedi” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü'ne 'kumpas' suçlaması

'PROJELER PARALEL YAPIYA'

Üniversitede son 4 yılda TÜBİTAK’tan alınan projelerin 10 Milyon TL civarında olduğunu söyleyen Gezen, bu projelerin çoğunun 'paralel yapıya' hizmet edenlere verildiğini iddia etti. Bu projelerde burs, yolluk ve gündelik adı altında alınan ödeneklerin de 'paralel yapının para kaynağı olarak kullanılabileceğinin araştırılması gerektiğinin dile getiren  Gezen şunları söyledi: "ÇOMÜ’de çöreklenen paralel yapı örgütüne hizmet eden öğretim üyeleri rektörlük seçimlerinde 237 + 180 oy alarak, ilk iki sırayı kaptı. İlk iki sırayı kaptırmamak için, Laçiner’in ekibinden yandaş Yücel Acer ekibine en az 150 oyun bilerek kaydırıldı. Laçiner ile Acer ve aynı yolun yolcuları ve dostlar. Seçim öncesi ÇOMÜ kamuoyunda algı operasyonu yapıldı. ÇOMÜ’de çöreklenen 'paralel yapıya' hizmet eden öğretim üyeleri, rektörlük seçimlerinde kasten ikiye bölünmüş gibi gösterilerek, büyük başarıya imza atmışlardır” 

RESMİ ARAÇ İLE ALDIRTTI 


Gezen, eşi tarafından ortaya atılan “Eşim öğrencilerini taciz ediyor” iddialarının, Laçiner tarafından rektörlük seçimine malzeme yapılmaya çalışıldığını belirterek, “Laçiner, rakiplerini benim üzerimden vurmaya çalıştı” dedi. Gezen, gerek haberlerde ve yorumlarda, gerekse rektörün sahte ad ile attırdığı tweetlerle, Laçiner’e rakip rektör adaylarının destekçisinin, tacizci olduğu gibi, algı operasyonlarının yapıldığını öne sürdü.  Gezen, eşi Fatma Ayça Gezen ile ailevi nedenlerden dolayı aralarının açıldığını ve 25 Ocak 2015 tarihinde evi terk ettiğini belirterek, bu süreçten sonra eşinin, kadrosunun bulunduğu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünü aradığını, Yüksekokul Sekreteri İrfan Işın ile telefonla görüşerek telefon numarasını bıraktığını söyledi. Gezen, eşinin telefon numarasının bir şekilde rektöre ulaştırıldığını, rektörün de eşini cep telefonundan arayarak, kendisine randevu verdiğini anlattı. Gezen, “Rektör 16 Şubat tarihinde gönderdiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne ait resmi araç ile eşim ve annesini, saat 12 civarlarında adliyeden alarak rektörlük binasına getirtti. Bu görüntüler gerek adliye gerekse üniversite kamera kayıtlarında da yer alıyor” dedi.

KAMER ODASI ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ 

Rektör ve eşinin kumpasını kurbanı olduğu öne sürülen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul’unda görevli Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rıza Gezen, eşinin rektörle konuştuklarını ve rektörün, bu söylediklerinizi soruşturma açabilmek için kayıt altına alalım teklifini eşinin kabul ettiğini belirterek, “Rektörün odasının karşısıdaki oda daha önceden hazırlanmış.  Kamera ile ışık sistemin kurulmuş. Çekimleri Öğr. Gör. Murat Bulut yapmış. Eşim kamera kaydı alınırken, Öğr. Gör. Murat Bulut tarafından yönlendirilmiş. Murat Bulut önce soru sormuş, eşim de onların istedikleri gibi cevaplamış” dedi.

'ŞİKAYET DİLEKÇESİNİ LAÇİNER YAZDI İDDİASI'
Gezen, eşinin rektörlük makamına vermiş olduğu dilekçesinin, bizzat Rektör Sedat Laçiner’in bilgisayarında yazıldığını ve eşi rektörün odasına geldiğinde, rektörün yazıcısından çıkarıldığını belirterek, eşinin bu dilekçeyi okumadan imza attığını iddia etti. Gezen, eşinin solak ve sol elinin de engelli olduğunu belirterek, “Eşim el yazılarını aşağı doğru yazar. Zaten dilekçenin altındaki yazısı da aynen böyledir. Halbuki en üstte bulunan tarih yazısı düz ve farklı bir kalem ile yazılmıştır. Bu tarih ise  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar tarafından atılmış"  şeklinde konuştu.

SAHTE RAPOR OLAYI 

Gezen, eşinin rektörün odasına geldiğinde ÇOMÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Coşar’ın da bu odada olduğunu belirterek, “Eşim dilekçeyi imzalar imzalamaz, hemen başhekim ile birlikte aynı araçla Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Kliniğine gitmişler; burada eşime 1 aylık iş göremez raporu verilmiş” dedi. Gezen, eşinin yaklaşık 1 ay önce de ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde gözlem altında tutulmak amacıyla yattığını ve sadece uyku düzenleyici ilaç tedavisi gördüğünü, 1 aylık rapor verilecek bir rahatsızlığının da bulunmadığını dile getirdi. Gezen, eşinin rapor aldıktan sonra da aynı araçla annesiyle beraber adliyeye götürüldüğünü iddia etti. Gezen, video kayıtlarının internete düşmesi ile, eşi ve annesinin Çanakkale'den kaçırıldığını belirterek, eşi ve annesine alınan Adana uçak biletlerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yazdığının altını çizerek, “rektör devletin parası ile, eşim ve annesine uçak bilet aldı ve Adana’ya gönderdi” dedi.

HUKUK HERKESE LAZIM OLACAK  
Gezen, eşi ve annesinin rektörlük binasına geldiği 16 Şubat 2015 tarihli kamera görüntülerinin rektör tarafından yok edilip edilmeyeceğini de çok merak ettiğini belirterek, iddiaların tüm görüntülerinin (rektörlük, adliye, hastane) kamera kayıtlarında yer aldığının altını çizdi. Rektörün sahte twitter hesaplarıyla tweet attırarak, kamuoyunda kendisini sapık ve tacizci olarak göstermeye çalıştığını iddia eden Gezen, rektörün eşini kullanarak kurduğu kumpas ile ilgili, 25 Şubat tarihinde YÖK’e şikayette bulunduğunu, daha sonra da 27 Şubat tarihinde savcılığa  şikayet ettiğini, 2 Mart tarihinde ise, savcılık tarafından yaptığı şikayet ve diğer belgeleri de YÖK’e ek olarak gönderdiğini belirtti. Gezen, “YÖK ve Savcılık tabii ki gerekeni yapacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve hukuk sadece bana değil, bir gün herkese lazım olacaktır” dedi.