Kundakçı helikopter takibiyle yakalandı

Türkiye'nin çeşitli illerinde kundaklamalar devam ederken art arda gözaltı ve tutuklama haberleri geliyor. İstanbul'da dün polis helikopter takibiyle üç şüpheliyi yakaladı.

İSTANBUL - Türkiye'nin çeşitli illerinde kundaklamalar devam ederken art arda gözaltı ve tutuklama haberleri geliyor. İstanbul'da dün polis helikopter takibiyle üç şüpheliyi yakaladı. Kundaklamalarla ilgili şu ana kadar 33 kişi tutuklanırken İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 8 Aralık'tan beri oluşan bilançoyu şöyle açıkladı: Yedi kentteki 53 olayda 95 araç yakıldı.
Bahçelievler ve Sultanbeyli'de altı aracın ateşe verilmesiyle 8 Aralık'tan bu yana İstanbul'da yakılan araç sayısı 77'ye çıktı. Sultanbeyli'de bir kamyonet ile iki otomobil, dört kişi tarafından yakıldı. Bahçelievler'de bir otomobil ateşe verildi. Yine Bahçelievler'de bir otomobil ile bir kamyonet, üç kişi tarafından yanıcı madde dökülerek kundaklandı. Araç yakmalardan sonra zanlıları yakalamak için polis hemen operasyon başlattı. Helikopterlerin de katıldığı takip sonucu üç zanlı Kocasinan Mahallesi'nde gizlendikleri inşaatta yakalandı. Zanlılar çıkarıldığı mahkemece tutuklandı
Gültepe'de operasyon
Kâğıthane'de 9 Aralık'ta 12 otomobilin kundaklanması olayını teknik takibe alan polis Gültepe'de belirlenen adreslere sabaha karşı saat 05.00 sıralarında eşzamanlı opesyon düzenledi. Çelik yelekli ve uzun namlulu silahlı polis ekiplerinin düzenlediği operasyonda Kâğıthane'deki 12 aracın kundaklanması olayına karıştıkları iddiasıyla Rıfat S., Ramazan K., Onur A., Kemal Ç. ve Ersan Y. gözaltına alındı.
Kâğıthane Araştırma Büro Amirliği'ne getirilen dört kişi, gazetecilerin sorularına, "Biz yapmadık. Neden gözaltına alındığımızı bilmiyoruz" yanıtını verdi. Bir şüpheli, "Allah kimseye nasip etmesin. Biz yapmadık. Alnım ak" dedi.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de Küçükçekmece'de önceki gün polislere ait yedi özel aracı ateşe verdiği iddia edilen bir kişiyi gözaltına aldı. Zanlıyla ilişkisi bulunduğu belirlenen iki kişi de karakola götürüldü.
56 kişi yakalandı
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yedi ildeki 53 kundaklama olayında 95 aracın zarar gördüğünü söyledi.
Bakan Atalay'ın verdiği bilgiye göre şu ana kadar olaylarla ilgili olarak 56 kişi yakalandı, bunlardan 30'u tutuklandı. Bahçelievler'de tutuklanan üç kişiyle bu sayı 33'e çıktı. Bakan Atalay, 8 Aralık'tan bu yana meydana gelen bilançoyu şöyle verdi: "İstanbul'da 42 olayda 77 araç, Hakkâri'de dört olayda beş araç, Adana'da üç olayda beş araç, Mersin'de bir olayda dört araç, Gaziantep'te bir olayda iki araç, İzmir ve Antalya'da bir araç yakıldı. İstanbul'da 15 kişi yakalandı. İzmir'de 24 kişi, çok sayıda molotofkokteyliyle ele geçirildi. Bu kişilerden 14'ü tutuklandı. Mersin'de eylem hazırlığındaki 12 kişi iki ayrı operasyonla molotofkokteylleriyle yakalanarak tutuklandı. Adana'da yakalanan üç şahısla ilgili tahkikat sürüyor. Antalya'nın Alanya ilçesinde yakalanan bir kişi tutuklandı."
Atalay, İstanbul'da olaylara karıştığı tespit edilen yedi kişi başta birçok kişinin arandığını belirterek "Faillerin büyük kısmı yakalanmıştır" dedi. (Radikal, aa)