Kundakçı, suçunu itiraf etti

Kundakçı, suçunu itiraf etti
Kundakçı, suçunu itiraf etti
Konya'daki sebze ve meyve halini, alacakları için ateşe vermiş


Mehmet Kayhan YILDIZ- Taner ORAL

KONYA - 81 işyerinin bulunduğu Adnan Menderes Sebze ve Meyve Hali'ndeki toplam 60 işyerinin zarar gördüğü yangını, 25 yaşındaki Osman Döğer'in, alacağı yüzünden çıkardığı belirlendi. Gözaltına alınan ve suçunu itiraf eden Döğer'in, sağlık kontrolü için hastaneye götürülürken, kendisini görüntüleyen gazetecilere gülümsemesi dikkat çekti.
Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Adnan Menderes Sebze ve Meyve Hali'nde, dün saat 10.30 sıralarında yangın çıktı. Yangını, pazar günü olmasından dolayı kapalı olan halde işyeri bulunan İbrahim Dönmez yoldan geçerken fark etti. Dönmez, durumu hemen itfaiye ekiplerine bildirdi. İddiaya göre, itfaiye ekipleri, haldeki ilk yangına müdahale ederken, 4 ayrı noktada daha yangın çıktı. İşyerlerinde boş tahta ve plastik kasaların bulunması üzerine yangın biranda kontrolden çıktı. Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı 40 itfaiye aracı yetersiz kalınca, çevre belde ve ilçelerdeki itfaiye araçları, 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı itfaiye ekipleri de yangına müdahalede bulundu. Kapalı olan işyerlerinin duvarları balyoz ve iş makinaları ile yıkıldı. İçerideki kasalar, iş makinaları ve hal çalışanları tarafından dışarı çıkartıldı. Yaklaşık 4.5 saat sonra kontrol altına alınan yangına, Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait Antalya ve Mersin'den gelen iki helikopter de havadan müdahalede bulundu. Dumandan etkilenen 8 kişi ambulansta tedavi edildi, 2'si itfaiye eri 6 kişi de Konya Numune Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Bu 6 kişi de yapılan tedavinin ardından taburcu oldu. İtfaiye ekipleri sabah saatlerine kadar soğutma çalışmalarını sürdürdü.
Olayın ardından, şüpheli Osman Döğer, polis tarafından gözaltına alındı. Halde yaklaşık 2 ay, 3 ayrı işyerinde çalışan Döğer'in polise verdiği ilk ifadesinde, bir işyerindan alacağı olduğu ve bu yüzden hali ateşe verdiğini söylediği öğrenildi. Alacağının ne kadar olduğu henüz tesbit edilemediği, yangının nasıl gerçekleştiğinin elde edilen delillerin incelendikten sonra sonra netlik kazanacağı belirtildi. Delillerin kriminal laboratuvarda incelenmesi için Ankara'ya gönderildiği öğrenildi. Sorgusu devam eden Osman Döğer, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Konya Numune Hastanesi'ne götürüldü. Burada gazetecilerin “Hali niçin ateşe verdin?” sorusunun ardından Döğer gülümseyerek poz verdi. Döğer, sorgusu tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilecek.
İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışmasının ardından enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı. Konya Sebze ve Meyve Komisyoncular Odası Başkanı İbrahim Gürbüz, 40 işyerinin tamamen yandığını yaklaşık 20 işyerinin de zarar gördüğünü söyledi. Yaklaşık 2 milyon TL maddi hasarın oluştuğunu belirten Gürbüz, “Yangının çıktığı nokta, kasaların depolandığı bölümlerdi. Yangın kontrol altına alındığı için ürünlerin satıldığı bölüme sıçramadı” dedi.
İşyeri sahipleri de yangın nedeniyle maddi olarak büyük kayıp yaşadıklarını, zararların karşılanıp mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, halde hasar tesbit çalışmalarının sürdüğünü, yangınla ilgili de İtfaiye Daire Başkanlığı'nın raporun dan sonra basın açıkması yapacaklarını söyledi. (dha)