Kundakçılar polis aracı yaktı

Bugüne dek 48 aracı yakan kimliği belirsiz kundakçılar, Emniyet'in 'Neron Zirvesi' için toplandığı günün akşamında Küçükçekmece'de ağırlıklı polislerin oturduğu lojmanların önüne park edilmiş, polislere ait yedi aracı ateşe verdi.

İSTANBUL - Bugüne dek 48 aracı yakan kimliği belirsiz kundakçılar, Emniyet'in 'Neron Zirvesi' için toplandığı günün akşamında Küçükçekmece'de ağırlıklı polislerin oturduğu lojmanların önüne park edilmiş, polislere ait yedi aracı ateşe verdi. Eyüp ve Bahçelievler'de de birer araç kundaklandı. Sefaköy'de, içinde dokuz molotofkokteyli bulunan poşetle yakalanan bir kişi tutuklandı.
Küçükçekmece Halkalı Toplu Konutlar 1. Etap'ta çoğu polislerin özel otomobili olan yedi araç, yüzleri kar maskeli kişilerce, gece yarısı yakıldı. Beş otomobil kullanılamaz hale gelirken, iki araçta küçük çapta maddi hasar oluştu. İtfaiyeyle birlikte ambulans ve çok sayıda polis olay yerine sevk edildi. Olay yeri inceleme ekipleri, bomba imha uzmanı ve özel harekât polisleri çevrede araştırma yaptı.
Bu arada, Eyüp'te matematik öğretmeni Adem Kaya'ya ait LPG'li otomobil kundaklandı. Kısa sürede otomobilin tamamını kaplayan alevler, hemen yanındaki kömürlüğe de sıçradı. Otomobili kullanılamaz hale getiren yangın, kömürlükten binaya sıçramadan söndürüldü. Bahçelievler'de de bir otomobil ile sabah saatlerinde kundaklanarak yakılmak istendi. Otomobil, itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü.
Böylece 9 Aralık'tan bu yana yakılan araç sayısı 57'ye çıktı. İstanbul Valisi Muammer Güler, önceki gün yaptığı açıklamada, kundaklama olaylarının failleri olarak PKK, tinerciler ve öfkeli hasımları göstermişti.
Bir kişi tutuklandı
Sefaköy'de, içinde dokuz molotofkokteyli bulunan poşetle yakalanan Necdet D. tutuklandı. Zanlı, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılıkta ifadesi alınan Necdet D., 'yasadışı örgüte üye olmak' ve 'patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından tutuklandı. Bu kişinin ifadesinde, içinde et bulunduğunu sandığı poşetin bir arkadaşına ait olduğunu söylediği öğrenildi.
Aksaray'da ise iki kundakçı, iki polisi bıçaklayarak ağır yaraladı. 27 yaşındaki Duran Kılıç'ın otomobilini kundakladığı ileri sürülen 23 yaşınaki Selçuk Kuşçu ve yanındaki arkadaşı 30 yaşındaki Çetin Akbıyık , polislerden uzun süre kaçtı. Çeşitli suçlardan sabıkası olan zanlılardan Kuşçu yakalandı. Havaya uyarı ateşi açan polislere bıçakla direnen Akbıyık iki polisi ağır yaraladıktan sonra durdurulabildi. İki polisin durumu da ciddi. (dha, Radikal)