Kuraklık ağırlaşıyor

Meteoroloji'nin 1 Ekim 2000-30 Haziran 2001 arasındaki ölçümlerine göre, yağışlar yılda yüzde 11 azaldı. Üç yıldır etkili olan kuraklık yüzünden barajlara gelen su da yüzde 50 düştü. Geçen yıl başgösteren elektrik üretimindeki sıkıntıya şimdi de içme ve kullanma suyu eksikliği eşlik etmeye başlıyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'yi üç yıldır pençesine alan kuraklık barajları kuruma noktasına getirdi. Elektrik enerjisi üretimi bir yana içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasında da tehlike sınırına gelindi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 1 Ekim 2000-30 Haziran 2001 tarihleri arasında yaptığı ölçümlere göre, bu yıl yağışlar geçen yıla oranla yüzde 11 azaldı. Geçen yıl yağış ortalaması 523 milimetreküp olurken, bu yıl 464 milimetreküpte kaldı. Oysa 594 milimetreküp olması gerekiyordu.
Yağıştaki azalma barajlara gelen su miktarını
da vurdu. Kuraklığın birkaç yıldır devam etmesi, yağış miktarının çok az bir kısmının barajlara akmasına neden oluyor.
Yağışlar yüzde 11 azalırken, barajlara gelen su yüzde 50 seviyesine düştü.
DSİ: Barajlar kurudu
Türkiye'de son üç yıldır yaşanan kuraklık, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) raporlarına da yansıdı. 1999'dan beri kış aylarında yağan karların bahar aylarında erimesiyle beslenen enerji barajları özellikle Fırat havzasındaki barajlar (Keban, Karakaya ve Atatürk barajları) son üç yılda kar yağışı azlığından en çok etkilenen barajlar oldu.
Keban Barajı'na ortalama bir yılda gelen su miktarı 20.5 milyar metreküp olduğu halde 1999'da 15.1 milyar metreküp, 2000'de ise 13 milyar metreküp geldi. Keban Barajı'na 2001 sonuna kadar 12.5 milyar metreküp su gelmesi bekleniyor.
Kuraklık DSİ raporlarına şöyle yansıdı:

 • Bu yıl Türkiye genelinde yağışlar ortalama değerlerin altında gerçekleşti. Barajlarımıza gelen akımlar uzun yıllar ortalamalarının yüzde 50'si civarında. Batı bölgelerimizde bu değerler daha da az. Mayıs ayının ilk yarısında gözlenen yağışlar özellikle doğu ve güney bölgelerimizde etkili olmuş, bu bölgelerdeki barajlarımızda depolanan su miktarları artmıştır. Ancak barajlarımıza gelen sular, uzun yıllar ortalama değerlerinden oldukça azdır. 2001 yılının ilk yarısında enerji barajlarına gelen akım 40 milyar metreküptür. Yılın ikinci yarısında beklenen akım miktarı ise 16 milyar metreküptür. 2000'in aynı dönemlerine ait değerler ise 62 ve 15 milyar metreküptür.
 • Enerji barajlarımızın su rezervleri, son iki yıldır hidrolojik koşulların öngördüğünden fazla su çekilmesi ile 1999-2000 yıllarında gözlenen ve halen devam eden kurak dönemin etkisi ile oldukça azalmıştır.
  Enerji barajlarımızda 14.7 milyar metreküp kullanılabilir su bulunuyor Bu değer toplam kapasitenin üçte birinden daha azdır. Geçen yıl enerji barajlarında 20 milyar metreküp su bulunmaktaydı. Enerji amaçlı barajlarımızda geçen yıla göre yüzde 25 oranında daha az su bulunuyor.
 • Enerji barajlarında 2001'in ilk altı
  ayında 10 milyar kilovat saat enerji üretildi. Yılın ikinci yarısı için planlanan üretim miktarı ise 9.6 milyar kilovat saat. 2000 yılının aynı dönemlerine ait enerji üretim miktarlı ise 16.6 milyar kilovat saat ve 12.4 milyar kilovat saat olarak gerçekleşti.
  Su sıkıntısı sürecek
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yurt genelinde 1 Ekim 2000-30 Haziran 2001 tarihleri arasında yaptığı ölçümlere göre de, bu yıl yağışlarda geçen yıla oranla yüzde 11 düzeyinde bir azalma görüldü. Geçen yıl yağış ortalaması yurt genelinde 523 milimetreküp olurken (bir metre kareye düşen yağış miktarı), bu yıl bu sayı 464 milimetreküpte kaldı. Bu seviyenin normalde 594 milimetre olması gerekiyordu. Bölgelere göre bakıldığında, yağış miktarında yine geçen yıla oranla azalma görüldüğünü belirten, temmuz ve ağustosta yaz mevsiminden
  ötürü yoğun bir yağış beklenmediğine dikkat çeken yetkililer, bu döneme kadar yaşanan su sıkıntısının kapatılmayacağına vurgu yapıyor.
  Bölgelere göre yağış
  Marmara: Bölgenin tamamında yağışlar normal seviyenin altında kaldı.
  Karadeniz: Sinop'ta normal seviyede, Bayburt ve Trabzon'da normal seviyenin üstünde olmasına karşın yağışlar bölge genelinde normalin altında kaldı.
  İç Anadolu: Yağışlar yalnızca Ulukışla çevresinde normal seviyede görüldü. Diğer yerlerde normal seviyenin altında kaldı.
  Ege: Bölgenin tamamında yağışlar normal seviyenin altında kaldı.
  Akdeniz: Yağışlar Antakya'da normalin üstünde, İskenderun, Fethiye ve Silifke'de normalken, diğer yerlerde normal seviyenin altına düştü.
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Şanlıurfa'da normal, Diyarbakır, Gaziantep ve Siverek'te normalin üstündeki yağışlar, diğer yerlerde normalin altına düştü.
  Doğu Anadolu: Ağrı ve Bingöl'de normal, Ardahan, Iğdır ve Kars'ta normalden fazla olan yağışlar, diğer yerlerde normalin altına düştü.