'Kuraklık da olsa su sıkıntısı olmayacak'

'Kuraklık da olsa su sıkıntısı olmayacak'
'Kuraklık da olsa su sıkıntısı olmayacak'

Bakanlar, Birlik Vakfı'nın iftar programına katılı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2-3 yıl kurak olması halinde bile su sıkıntısı çekilmemesi için gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.

ANKARA - Bakan Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, barajlarda doluluk oranının yüzde 50 ile 75 arasında olduğunu, bu oranın bazı barajlarda yüzde 90'a kadar ulaştığını belirtti. İstanbul 'da içme suyu barajlarındaki doluluk oranının yüzde 74, Ankara'da yüzde 50, İzmir 'de yüzde 53 olduğunu vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Melen Sistemiyle İstanbul'a, Gördes Barajı'ndan acil içme suyu projesi ile İzmir'e su temin ediliyor. Ankara'ya su temin edecek Gerede Sistemi de hızla devam ediyor. Uzun vadeli düşünerek 81 şehrimiz için İçmesuyu Eylem Planı hazırladık. Bu eylem planının hedefi, şehirlerimizin asgari 2040, 2050, 2060 yıllarına kadar olan su ihtiyaçlarını temin etmektir.

2003 yılından bugüne kadar işletmeye aldığımız 49 içme suyu temini tesisi ile 34 milyon vatandaşımıza ilave içme suyu sağladık. İnşaatları devam eden 21 proje tamamlandığında yaklaşık olarak 15 milyon kişiye daha içme suyu sağlamış olacağız.

Biz çok büyük düşündük, 2-3 yıl kurak olması halinde bile su sıkıntısı çekilmemesi için gerekli tedbirleri alıyoruz. Pek çok büyük şehrimizi birkaç koldan besliyoruz. Şu anda barajlarımızda su seviyesi iyi durumdadır. Uzun yıllar su sıkıntısı çekmiş Bursa'da bile doluluk oranları yüzde 90'a ulaştı. Herkes emin olsun ki biz kimseyi susuz bırakmayacağız, bunun için çalışıyoruz.”

Vatandaşların su konusunda müsterih olmasını isteyen Eroğlu, açıklamasında, “Ancak suyun olması bizi israfa sevk etmesin. Vatandaşlarımız israf etmeden, rahatlıkla su kullanabilirler” ifadelerini yer verdi. (aa)


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Proje

  ,

  Eylem

  ,

  bakan