Kuraklık devam edecek

Bir gözünü barajlara diğerini gökyüzüne çeviren kentlere kötü haber. Sonbahar yağışlarının Türkiye'nin iç ve batı kesimlerde yaşanan 'hidrolojik kuraklığı' (göl, baraj ve nehir havzalarındaki kuraklık) ortadan kaldırma olasılığı düşük.

ANKARA - Bir gözünü barajlara diğerini gökyüzüne çeviren kentlere kötü haber. Sonbahar yağışlarının Türkiye'nin iç ve batı kesimlerde yaşanan 'hidrolojik kuraklığı' (göl, baraj ve nehir havzalarındaki kuraklık) ortadan kaldırma olasılığı düşük. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü üç aylık tahmin raporu hazırladı. Rapora göre:
AĞUSTOS: Güney ve iç kesimler Basra alçak basıncının etkisinde kalacak, sıcak ve kurak dönem etkisini sürdürecek. Kuzey kesimlerdeki kısa süreli yağış geçişleri dışında önemli derecede yağış beklenmiyor.
EYLÜL-EKİM: Kuzey ve iç kesimlerinde görülecek alçak basınç sistemleri ve cephesel geçişlere bağlı olarak kuzey ve iç kesimlerde mevsime uygun yağışlar görüleceği tahmin ediliyor. Sıcaklık mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde seyredecek.
Meteorolojinin raporunda "Mevsimsel şartlara bağlı görülebilecek sonbahar yağışlarının ülkemizin iç ve batı kesimlerde yaşanan hidrolojik kuraklığı önümüzdeki dört beş aylık süreçte ortadan kaldırması olasılığı düşüktür" sonucuna varıldı.