Kuran kursu kızlara teslim

Kuran kurslarına devam edenlerin yüzde 95'ini kız çocukları ve kadınların oluşturduğunun açıklanması, yeni bir tartışmayı ateşledi.

İSTANBUL - Kuran kurslarına devam edenlerin yüzde 95'ini kız çocukları ve kadınların oluşturduğunun açıklanması, yeni bir tartışmayı ateşledi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Aydın'ın, okula gönderilmeyen kız çocukları sorununa bu kursların çözüm olacağı yorumu eğitimcileri rahatsız etti.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Aydın, Diyanet dergisinin nisan sayısında yayımlanan 'Kuran Kursu ve Kadın' konulu makalesinde kurslardaki kız ve kadın öğrenci sayısındaki artışı değerlendirdi. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 95'ini kız ve kadınların oluşturduğunu belirten Aydın, bu durumun şimdiye kadar hiç görülmediğini vurguladı.
Kızların okula gönderilmemesinin pek çok soruna neden olduğunu vurgulayan Aydın, Kuran kurslarına olan yoğun talebin, bu sorunların çözümüne katkı sağlayacağını, kursların kadınların sosyalleşmesini sağlayabileceğini de yazdı. Aydın bu kurslara gelen kadınların aydınlanacağını, dolayısıyla ailesini aydınlatacağını belirtti.
Saylan: Meydan okuma
Aydın'ın bu yorumlarına tepkiler yükseldi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan şöyle konuştu:
"Eğer Kuran kursları öğrencilerine gerçekten hizmet edecekse, kızları çağdaş, milli eğitime yönlendirmeli, yaşı geçenleri açık eğitime, becerilerini geliştirmek isteyenleri halk eğitime yönlendirmeli. Devletin bu sistemleri mevcut. Tamamen yanlış, düşünmeden söylenmiştir. Diyanet İşlerini'nin bu beyanı öğrenim birliği yasasına meydan okumak anlamına gelir."
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer ise AKP döneminde Kuran kurslarına ve imam-hatip liselerine giden öğrencilerin sayısında artış olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
"Okula gitmeyen kız çocuklarının kuran kurslarına devam etmesinin yanı sıra okula gidenlerin, Kuran kursuna gidiyor olmaları da bilimsel eğitim açısından sorunlu. 18 yaşına kadar örgün eğitim-öğretim ortamlarında pozitif bilimlerin eğitimi alınmalı. Kuran kursları kız öğrencilerin okula devamında da düşüşe neden olmakta. Kuran kurslarında kızlar başta olmak üzere öğrenci artışı var. Çünkü burslarla, yardımlarla teşvik ediliyorlar."
İlahiyatçılar memnun
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan'a göre ise kurslara artan talepte bir 'sakınca yok'. Ayhan, "Bir insan sokaktan, evinden alınıyor, televizyonda sürekli programlar seyretmek yerine yetişkin bir insanın yanında bir şeyler öğreniyor. Oraya giden çocuk da kazanıyor" dedi.
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Recep Kaymakcan da kadınların din eğitimine daha çok ilgi duymasının yeni olmadığını söyledi. Kaymakcan, "Bu, Türkiye'ye has bir durum değil. İngiltere'de de din eğitimi alanların üçte ikisi kadın" diye konuştu.