Kuran kursu teklifi

AKP Çankırı Milletvekili Hikmet Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilk ve ortaöğretim öğrencileri için yaş sınırı olmaksızın Kuran kursu açmasını...

ANKARA - AKP Çankırı Milletvekili Hikmet Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilk ve ortaöğretim öğrencileri için yaş sınırı olmaksızın Kuran kursu açmasını, AKP Erzurum Milletvekili Ömer Eryılmaz da yardımcı doçentlik kadrolarının kalıcı hale gelmesini öngören yasa tekliflerini TBMM Başkanlığı'na sundu.
AKP daha önce de birçok tartışmalı düzenlemeyi, hükümet tasarısı olarak değil milletvekili teklifi olarak TBMM'ye getirdi. Milletvekillerinin hazırladığı teklifler grup yönetimi tarafından onaylandıktan sonra Meclis Başkanlığı'na veriliyor. TÜBİTAK Yasası, TCK'daki imar affı gibi tartışmalı düzenlemeler ve istihbarat birimlerine mahkeme izni olmaksızın dinleme yetkisi veren yasa da milletvekili teklifi olarak TBMM'ye sunulmuştu.
Özdemir'in yasa teklifinde, Diyanet İşleri ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde yaz Kuran kurslarının açılması öngörülüyor. Halen Diyanet'in kış aylarında düzenlediği Kuran kurslarına gitmek için gereken ilk ve ortaöğretimi bitirmiş olma, yani 15 yaş ve yaz aylarında aranan 12 yaş sınırı şartı kaldırılıyor. Sekiz yıllık zorunlu eğitime geçişle gündeme gelen bu yaş sınırı 28 Şubat sürecinin en önemli yaptırımlarından biri olmuştu.
Yardımcı doçentlik kalıcı
Eryılmaz'ın teklifinde ise, yardımcı doçentler için konulmuş olan ikişer-üçer yıllık atamalar kaldırılarak, yardımcı doçentlik sekiz yıl aralıksız hale getiriliyor. Bu sürenin sonunda Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen eserlerle ilgili ölçütleri yerine getirdiği anlaşılanlara yardımcı doçentlik görevine devam etme imkânı verilmesi öngörülüyor.
Teklifle ayrıca, üniversitelerde öğrenci temsilcilerinin fakülte, yüksekokul, dekan, müdür ve rektörlük seçimlerinde oy kullanma hakkı getiriliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7548537548530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.