Kuran kursunda yangın: 6 çocuk öldü

Kuran kursunda yangın: 6 çocuk öldü
Kuran kursunda yangın: 6 çocuk öldü
Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Karaağaç Köyü'ndeki Kur'an kursunda ilk belirlemelere göre elektrik kontağından çıktığı sanılan yangında 6 çocuğun öldüğü, 6 çocuğun ise yaralandığı bildirildi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç Köyü'nde bulunan Kulp Müftülüğü’ne ait Kuran kursunda sabaha karşı bilinmeyen nedenle çıkan yangında ilk belirlemelere göre 6 çocuk öldü, 6 çocuk yaralandı. Kulp ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Karaağaç Köyü’nde bulunan yatılı Kuran Kursu binasında saat 02.40 sıralarında, ilk belirlemelere göre elektrikli ısıtıcıdan yangın çıktı.

Köye 400 metre uzaklıkta 2 katlı Kuran kursunda öğrenim gören çocuklardan yangını fark edenler, pencereden atlayıp canlarını kurtarırken, onların haber vermesi üzerine köylüler alevlere müdahale etti ve bir yandan da itfaiyeyi aradı. Bazı çocuklar alevler arasından çıkamayıp yanarak can verdi. Köylüler ve Kulp’tan gelen itfaiye ekibi yangını güçlükle söndürdü. Yangında Kuran kursu öğrencilerinden Muhammed Bingöl, Sabahattin Altun, Serhat Sancar, Suat Çankaya, Şahin Kahraman ve Nurmuhamed Bayka yaşamını yitirdi. Ölen öğrencilerin cenazeleri Dr. Abdullah Biroğul Kulp İlçe Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. 

20 ÖĞRENCİ KALIYORDU 

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde daha önce köy olan ve büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüştürülen Karaağaç Mahallesi'nde ilçe müftülüğüne ait Kuran kursunda gece yarısı çıkan ve 6 çocuğu hayatını kaybettiği, 6 çocuğun da yaralandığı yangının ardından geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Kursta 8 ile 16 yaşları arasında 50'den fazla öğrenci eğitim alırken, yatılı olarak 20 öğrencinin gece kaldığı belirtildi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinin yanı sıra Lice ve Silvan ilçelerinden gelen çocukların da eğitim aldığı ve dün gece 3 öğrencinin kursun bulunduğu Karaağaç Mahallesi'ndeki evlerine gittikleri ortaya çıktı. Dün gece evine giden öğrencilerden 12 yaşındaki Salih Çankaya, her gece saat 21.30 gibi kalanların uyumaya gittiğini belirterek, "Ben köyde oturmama rağmen zaman zaman geceleri kursta kalıyordum. Kurs binasında kalorifer var ama yetersiz kaldığı zamanlarda elektrikli ısıtıcıyı kullanıyordum. Ben eve gittiğim için kurtuldum ama arkadaşlarımın ölmesini çok üzüldüm" dedi.

İki katlı ve ruhsatlı olduğu belirtilen Kur'an Kursu binasında öğrencileri ikinci katta kaldıkları odalar ile eğitim aldıkları sınıfları bulunuyor. Binanın alt katında ise dinlenme salonları bulunuyor. Yangının ikinci katta 6 öğrencinin gece yarısı kaldığı odada çıktığı belirlendi. Yangını fark eden öğrencilerin 5'i kaçmak için balkon kapısına yöneldiği, 1 öğrenci ise kapıdan çıkarak, yangın çıktığını köylülere bildirdi.

PLASTİK KAPI ERİDİ

Kuran kursuna koşan köylüler üst kata çıktıklarında 5 öğrenciyi balkon kapısı önünde üst üste ölü olarak bulduklarını belirterek, kendilerine haber veren öğrencinin de durumunun ağır olduğunu ve köye çağrılan sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen hayatını kaybettiğini anlattı. Köylüler, öğrencilerin dışarı çıkmak için gittikleri balkon kapısının plastik olduğunu ve yangında erimesi nedeniyle dışarıya çıkamadıklarını dile getirdi. Ölen öğrencilerin 3'ünün Karaağaç Mahallesi'nden, 2'sinin Kulp'tan 1'inin de Silvan İlçesi'nde yaşadıkları öğrenildi.

GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA

Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı yangınla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Yapılan ilk incelemede yangına elektrikli ısıtıcının battaniyeye değmesiyle birlikte battaniyenin alev almasıyla çıktığı tespit edildi. Kursta her gece 1 öğretmenin nöbetçi olarak kaldığı belirtildi. Jandarma dün gece nöbetçi öğretmenin kursta olup olmadığını da araştırıyor.