Kuran yayını Antalya'daki lüks siteyi karıştırdı

Kuran yayını Antalya'daki lüks siteyi karıştırdı
Kuran yayını Antalya'daki lüks siteyi karıştırdı
Havuz başında isyan çıktı, müftü aydınlattı: Vatandaşa dini hizmet sunmak bizim işimiz


ANTALYA - Lüks site içerisine kurulan hoparlör sisteminden iftardan önce bir saat boyunca Kuran okunması ve ardından da ezan yayını yapılması, site sakinleriyle yönetim arasında anlaşmazlığa neden oldu.
Antalya Konyaaltı'nın Liman Mahallesi'ndeki Konyaaltı Evleri Sitesi yönetimi, havuzbaşına diktiği 6 metrelik direğe 3 hoparlör koydurup, site sakinlerine ramazan ayı nedeniyle Kuran, ilahi ve ezan dinletmeye başladı. Yönetim odasından, iftar öncesi Kuran yayını yapan radyoyu açıp mikrofon aracılığı ile hoparlörden tüm sitede yayınlayan yönetim şimşekleri üzerine çekti. İftar öncesi bir saat yapılan bu yayından rahatsız olan bazı site sakinleri, yönetime itiraz etti.
Sitede oturanların, “Havuzda mayo ile yüzerken bir anda Kuran sesi duyuyoruz. Bu hoş olmuyor” itirazlarını site yönetimi dikkate almadı. Bazı site sakinleri, Konyaaltı Kaymakamlığı ve belediyeye şikayette bulundu.
Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, “Her site idaresi hoparlör koyup, ezan okutursa huzursuzluk olur, karmaşa olur. Vatandaşlarımıza din hizmetini sunmak bizim işimiz. Cami olmayan yerlerde hoparlör koyarak Kuran veya ezan okutmak mevzuata aykırıdır” dedi.
Konyaaltı Belediyesi Zabıtadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tuncay Sarıhan, site idaresinin yaptığının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Kimse böyle bir şey yapamaz. Herkesin evinde televizyonu var. Teknoloji bu kadar ilerlemişken, bahanesi oruç açmak bile olsa sitenin ortasına direk dikip hoparlör takılamaz” diye konuştu. (dha)