'Kuran'da başörtüsü yok' dediğine pişman ettiler


Doç. Filiz'in başı düşünceleri nedeniyle hep dertte

Şahin Filiz profesörlük bekliyor.

'Türban, Yahudi geleneği'
Televizyon programlarında 'mahalle baskısı' ve 'mikrofaşizm' teşhisleri koyduktan sonra 'izinsiz şehir dışına çıkmak' suçlamasına maruz kalan Doç. Dr. Şahin Filiz'in başı düşünceleri nedeniyle hep derde girmiş. Filiz'in sıkıntıları 'Türban Yahudi geleneğidir, Kuran'da başörtüsü yoktur' diye tez vermesiyle başlıyor.
Pekiyiden ortaya...
Filiz, yeterli puanı olmasına rağmen 2005'ten bu yana profesörlük bekliyor. Filiz'in sicili 'pekiyi'den 'orta'ya düşürülmüş. Hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Şahin'i suçlayan Selçuk Üniversitesi Rektörü Okudan, not düşürmenin hakkı olduğunu söyledi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - 21'inci yüzyılda, 'okul' yönetiminden izinsiz şehir dışına çıktığı ve televizyon programına katıldığı için hakkında disiplin soruşturması açılan üniversite eğitim üyesi Doç. Dr. Şahin Filiz, 'aykırı düşünce'lerinden çok çekmiş.
Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve İslam Felsefesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, İslam felsefesi üzerinde uzmanlaştı. Filiz, avukatının verdiği bilgiye göre, "Kuran da başörtüsü yoktur. Başörtüsü Yahudi geleniği" şeklindeki tezleri nedeniyle fakülte yönetimi ve rektörlüğün tepkisini çeken Filiz, profesörlük unvanı için gerekli olan 300 puanın iki katı fazla puan topladığı halde, profesör olamıyor. Filiz 2005'ten beri İslam felsefesinde profesörlük için beklerken bu anabilim dalında hiç profesör yok.
Filiz, Bilgi Edindirme Yasası çerçevesinde 2005 yılına kadar 'pekiyi' olan sicilinin bu yıldan itibaren 'orta'ya düşürüldüğünü öğrenince bölge idare mahkemesine de başvurmuş.
Yönetimin mahkemeye sunduğu savunmadaysa "Filiz öğrenciler üzerinde baskı kuruyor. Öğrenciler bize sözlü bildirimde bulundu ve bu nedenle sicili düşürdük" denilmiş. Filiz'in avukatı Ali Altay'a göre hakkında hiçbir yazılı şikâyet olmayan müvekkilinin sicili, dedikodulara dayanılarak düşürüldü. Altay, "YÖK Teşkilat Yasası'na göre yöneticinin iki yıl üst üste sicili 'orta' olursa, yöneticilik hakkı elinde alınıyor. Yani bu yıl da sicili orta olursa anabilimdalı başkanlığı elinden alınacak" dedi.
Görevden alınmak istedi
Bir diğer gerginlik de Doç. Dr. Filiz'in 20 Ocak 2007 tarihinde babasının rahatsızlığı nedeniyle İslam felsefesi dersinin final sınavını yapmak için okula gelmemesi üzerine yaşandı. Fakülte yönetimi "Sınav koordinatörü tarafından aramanıza rağmen bulunmamanız ve sınavın yapılmaması sebebiyle 'yönetim görevinden ayırma' cezasına karar verilmiştir" dedi. Filiz'in mazaretini bildirmesi ve rektörlüğe itiraz etmesi üzerine anabilimdalı başkanlığı Filiz'e iade edildi. Ancak bu kez de kınama cezası verildi.
Cicili bicili türban
Doç. Dr. Filiz hakkında açılan televizyon programıyla ilgili soruşturmayı sürdürme amacıyla atanan Prof. Dr. Ahmet Yaman ismiyse dikkat çekici. Avukat Altay'a göre 'Görüşleri itibarıyla Filiz'e tamamen aykırı olan bir kişinin soruşturmacı olarak atanması' iyi niyetle hareket edilmediğinin göstergesi. İddiaya göre Yaman, türbanlı kız öğrencilere 'Cicili bicili türbanlar takmayın. Pantolon giymeyin' uyarısı yapan hoca olarak tanınıyor.Rektör: Şehir dışına çıktığı için
Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan ise Doç. Dr. Şahin Filiz'le ilgili olarak "Sicil notu düştü çünkü bana karşı birtakım davranışları vardı" dedi.
Rektör Okudan, "Ben rektör olmadan önce Şahin Filiz, Fen - Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'ne bölüm başkanı olarak atanmıştı. Görev süresi boyunca bir şey yapmadım. Görev süresi bitince yeniden görevlendirmedim. Bundan dolayı bana birtakım hareketleri oldu. Zehir zemberek bir mektup yazdı. Sicil amiri olmamdan dolayı, 'orta' da 'iyi' de 'pekiyi' de verebilirim. Bu bana verilmiş bir hak" dedi.
İlahiyat Fakültesi'ne geri dönen Doç. Dr. Şahin Filiz'in bu yüzden kendisine kini olduğunu ve basında hakkında çıkan yolsuzluk haberlerin yapılmasında parmağı olduğunu öne süren rektör, Filiz'in profesörlüğünün engellendiği iddiasıyla ilgili olarak "Elimde kadro yok" dedi, son soruşturmayla ilgiliyse şöyle konuştu: "Soruşturmanın açılmasının nedeni kesinlikle bir yerde konuştuğu için değil izinsiz şehir dışına çıktığı için. Şehir dışına giderken öğretim üyeleri bildirmek zorunda. Tatile gitse de zorunda. Kesinlikle fikirleri ya da televizyon çıktığı için değil. Dekana söyledim büyütmeyin dedim çağrın konuşun, dedim."