Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?
Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?
Kurban Bayramı 23 Eylül Çarşamba günü başlıyor. Peki, kurban fiyatları ne kadar? Tatil kaç gün sürecek? Kurban Bayramı hakkında merak ettiğiniz her şey bu haberde.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre Kurban Bayramı ülkemizde bu yıl 24 Eylül Perşembe gününe denk gelecek. Kurban Bayramı resmi tatil günleri ise şu şekilde olacak:

Arefe günü: 23 Eylül Çarşamba (1/2 Gün)

Kurban Bayramı 1. gün: 24 Eylül Perşembe

Kurban Bayramı 2. gün: 25 Eylül Cuma

Kurban Bayramı 3. gün: 26 Eylül Cumartesi

Kurban Bayramı 4. gün: 27 Eylül Pazar

Türkiye Diyanet vakfı bu yıl vekaletle kurban kesim kurban fiyatlarını açıkladı. Vekalet yoluyla yurt dışı vekaleten kurban kesimi 450 TL olarak belirlenirken yurt içi vekaleten kurban kesimi 625 TL oldu.

OKULLAR BAYRAMDAN SONRA AÇILACAK

Belediye başkanları ve turizmciler, iç turizmin olumsuz etkilenmemesi için okulların açılış tarihinin 28 Eylül'e, yani Kurban Bayramı sonrasına bırakılmasını talep etmişti. Başbakan Davutoğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaparak okulların açılış tarihinin 28 Eylül'e ertelendiğini duyurdu. Böylece öğrencilerin yaz tatili, 14 Eylül'den 28 Eylül'e kadar uzadı.

2015 YILI KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Diyanet kurban fiyatlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Eylül ayının son haftasına denk gelen mübarek Kurban Bayramında, Türkiye Diyanet Vakfı, bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde 625 TL, yurt dışında da 450 TL olarak belirledi.

KURBAN BAYRAMININ ÖNEMİ

İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetler:

"Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc 22/36;37)

KURBAN BAYRAMI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir bayramdır Kurban Bayramı. Zilhicce ayının dokuzuncu gününe arife günü denir. ‘Eyyâm-ı nahr’ olarak bilinen ‘Kesme Günleri’ Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine denk gelir. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı ile birlikte önemli dini bayramların başında gelir. Bununla birlikte Kurban Bayramı dinî tatil olduğundan dolayı resmî tatil ilan edilmektedir.