Kurban Bayramı'ndan bildik Türkiye manzaraları

Kurban Bayramı'ndan bildik Türkiye manzaraları
Kurban Bayramı'ndan bildik Türkiye manzaraları
Her Kurban Bayramı'nda yaşanan 'istenmeyen' manzaralara bu yıl da önlem alınamadı. Vatandaşlar açık alanda, sağlıksız koşullarda ve çocukların önünde kesim yapmaya devam ettiTÜRKİYE'DEN KURBAN BAYRAMI MANZARALARI İÇİN TIKLAYINIZ


Kurban Bayramı’nın ilk gününde bütün uyarı ve önlemlere rağmen Türkiye’nin birçok ilinde yine bildik manzaralar yaşandı. Sağlık koşullarına uygun olmayan açık alanlardaki kesimler uzmanların tüm uyarılarına rağmen çocukların önünde yapıldı. Vinç kullanılarak yapılan kesimlerde hayvanlara fazladan eziyet gördü


Bu görüntüler en çok önlem alınan İstanbul’un birçok ilçesinde de yaşandı
Kağıthane, Alibeyköy, Zeytinburnu ve Bağcılar gibi semtlerde bazı vatandaşlar kurbanlarını belediyenin izin verdiği yerlerde kesmek yerine cadde ve sokak kenarlarında kesmeye devam etti. Belediyeler'in sokak aralarında, halka açık park ve bahçelerde, kaldırımlarda kurban kesenlere ceza keseceğini açıklamasına rağmen vatandaşlar kurbanlarını yine halka açık yerlerde kesmeye devam etti. Kesimler sırasında önceki yıllarda olduğu gibi yine o çirkin görüntüler ortaya çıktı.Zeytinburnu'ndaki kurban satış yeri yanında vatandaşlar hijyenik olmayan bir ortamda kurbanlarını kesti. İsmini vermek istemeyen bir zabıta görevlisi, bayramın ilk günü olması nedeniyle yoğunluk yaşandığını belirterek, "Belediyenin müsade ettiği kurban kesim yerinde ilk gün olması nedeniyle çok yoğun bir kuyruk var. Vatandaş bu kuyruğu beklese 10 günde sıra gelmez. Bizde kurban satış alanının hemen yanındaki açık arazide kurban kesimine müsade ettik" dedi. Kurban kesimi esnasında çocukların da sakıncalı olmasına rağmen kesimi izlediği görüldü. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/91195491195418

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O ansiklopedik bilgiler gerekliydi - laskdfjgh

  Kurban bayraminda bir iki gün icinde kac milyon(!) hayvan kesiliyor. Ve bu kadar kesilen hayvanlarin birkac tanesi kacmasindan daha normal birsey olamaz. Elestirenlerin ekserisi hayvana eziyet edildigini elestirmiyor, fakat Islama düpedüz hakaret ediyorlar. Ve gine söylüyorum. Marketlerde buzdolaplarinda bulunan dondurulmus tavuklar agaclardan toplanmadi. Fabrikalarda onlar ayaklarindan asilarak siraya diziliyorlar ve otomatik bir sekilde hayvanlarin kafalari kesiliyor. Bunlar görülmüyor diye olmuyormu? Asil sorun bir takim insanlarin ölümü hatirlamak ve can vermenin ne denli zor birsey oldugunu görmek istemeyisinden kaynaklaniyor. Evet! Can vermek cok zor. Yasli icinde. Genc icinde. Ve birgün hepimiz ölecegiz. (Nuray Mert'in dünkü yazisini tavsiye ederim). Peki Irak'ta kani akitilan iki milyonun üzerinde insan icin kac haber yapildi bu medyalarda? Kaciniz "haykiriyorum" dediniz? Kaciniz isyan ettiniz? Evet! Görün! Bir hayvan nasil can veriyor. Ne kadar zor can vermek. Bir hayvanin bile can vermesine dayanamayan sizler, kapinizin dibinde katledilen Iraklilar icin ne yapdiniz? Kurban'da ibret almak isteyen icin bircok ibretler vardir.

  bilgi sahibi olmak - hamdi.eryilmaz

  Dun aksam haberlerindeki goruntulerde izledigimiz sahnelerin, ulkelerdeki et uretimi ile hic bir ilgisi yok iken buna dayanan ansiklopedik bilgilerle nereye varmaya calisiyorsunuz, anlamis degilim. Kimse Turkiye cok fazla et uretiyor, buna bir dur diyelim artik filan demedi! Zaten dunku goruntulerden rahatsiz olmak icin hayvan haklari savunucusu olmaya gerek yok. Insanin dogasi tepki veriyor ister istemez hayvanlari vinclerle kaldirmaya calisanlara ya da onlarin 10 dakika boyunca aci cekisini cocuklara izlettirenlere. Elestiriden muaf tutulmamali herhangi bir hareket. O hareket din adina yapiliyor olsa dahi. Insanoglu, insani insan yapan degerleri kendisi kesfetti aklini kullanarak. Elestirel aklini kullanarak. Hersey elestirilebilmeli. Soylenen budur. Yoksa kimsenin hakaret etmek ya da sovmek gibi bir dusuncesi yok.

  damla,damla. - sedat antay

  ağutos ayında çiseleyerek bile olsa nedense kurban bayramlarında hep yağmur yağar,gökyüzü gözyaşlarını tutamaz.kimi damlalar vecibelerini yerine getirenler için,kimi damlalar kanları akan hayvanlar için,kimi damlalar sevap diye eziyet edenlerin günahları için.

  HAYKIRIYORUM! - az1789

  BU Kurban Bayramı'nı da ilkel bir vahşet içinde geçiriyoruz,ne desek artık çok geç!..Ancak ilerisi için söyleyeceklerim var:Bundan sonraki Kurban Bayram'ında eğer Hükümet radikal tedbirler alıp açıklarda kurban kesme olayına kesin bir son vermezse,o Hükümeti canilikle,Hatta Allahsızlık ile suçlayacak,Müslümanlığınız da yalanmış diyeceğimzira Allah böyle bir vahşeti kesinlikle kabul etmez!..EĞER İLAHİYATÇILAR BUNUN AKSİNİ DÜŞÜNÜYORSA,BEN DERİM Kİ"YA SİZ KARACAHİLLSİNİZ YA DA ALLAH KAVRAMI BİR YUTTURMACADAN İBARET! BEN KENDİ HESABIMA, BÖYLE BİR VAHŞET DİNİMİZE GÖRE NORMAL DENİLİYORSA,YARIN iSLAM DİNİNDEN ÇIKACAĞIM!..AMA İNANDIRICI OLMASI ŞARTIYLA!

  HAYVANLARA EZİYET ETMEYİİN...DEMİŞ... BARDAKOĞLU.... - kiymet@kiymetozgur.com

  Bu hayvanlara çocukların gözü önünde bunu yapanların din ne demek olduğunu biliyor mu acaba ... Diyanet işleri de çok aydınlatmış bu müslümanları...

  Bilgi sahibi olmayanlar fikir sahibi olurlarsa 2 - laskdfjgh

  Yeryüzünde yilda üretilen bütün et cesitleri (Et, Balik, Kusgiller ve bunlarla elde edilen ürünler): Cin 72.6 milyon ton, USA 38.9 milyon ton, Brazilya 19.9 milyon ton, Almanya 6.8 milyon ton, Fransa 6.3 milyon ton, Hindistan 6 milyon ton, Ispanya 5.7 milyon ton, Rusya 5.1 milyon ton, Meksika 5.1 milyon ton, Kanada 4.5 milyon ton, Italya 4.2 milyon ton, Arjantin 4 milyon ton, Australya 3.8 milyon ton, Polonya 3.2 milyon ton, Birlesik Krallik 3.2 milyon ton, Japonya 3 milyon ton, Filipin 2.4 milyon ton, Viyetnam 2.4 milyon ton, Hollanda 2.3 milyon ton, Endonozya 2.1 milyon ton, Danimarka 2.1 milyon ton. Pakistan 2 milyon ton, Tayland 1.8 milyon ton (http://de.wikipedia.org/wiki/Fleisch). Türkiye ve Sudi Arabistan listede bile yok naber beyler? Yukardaki bilgileri alman Vikipedisinden aldim, cünkü Türk Vikipedi'de her zamanki gibi cok az bilgi var. Tabi bu durumda böyle abuk subuk yorumlarada sasirmamak gerekiyor.

  Bilgi sahibi olmayanlar fikir sahibi olursa 1 - laskdfjgh

  "Dinime söven müslüman olsa" diye bir laf vardir. Kardesim sen kesmiyorsan kesme. Ama Allah icin Kurban edenede karsima. Sofralarinizdan eksik olmayan sucuk, salam, sosis vs.'ler yoksa agactanmi toplaniyor saniyordunuz? Yeryüzünde yilda ne kadar hayvan kesildiginden haberiniz varmi? Ne kadarda her seye muhalefet olmaya alismissiniz. Ömrünüzde birde kitap okuyun ya, dergi okuyun ya. Ilim ögrenin. Sabahtan aksama kadar okey oynayip kuru kuru muhalefet olmayin. O sizin sofranizdan eksik olmayan etler sizin sofraniza nasil gelyor saniyorsunuz. Hayvanlari gidikliyorlarda, hayvanlar gülmektenmi ölüyor? Insan su köseye yazi yazmadan önce söyle birazcik düsünür. Ya, ben simdi buraya yazi yaziyorum ama, bu yazi sürekli burada kalacak. Yazdiklarim dogrumu degilmi. Fesubhanallah.