Kurban derileri THK'dan alındı

Kurban derileri THK'dan alındı
Kurban derileri THK'dan alındı
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Kurban Bayramı öncesi önemli bir karar sessiz sedasız uygulamaya girdi. Türk Hava Kurumu’nun (THK) kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi alındı. Kurumun elinden alınan yetkileri arasında fitre ve zekât zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da var. Düzenlemeyle, değeri 100 milyon liralarla ifade edilen kurban derisi pazarı, deri toplamak isteyen herkese açılmış oldu.
‘Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik’te yapılan değişiklik, dün Resmi Gazete ’de yayımlandı. Değişiklikle kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekât zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu’na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı. Böylece deri pazarı herkese açıldı. Yeni karar ilk kez, önümüzdeki Kurban Bayramı’nda uygulanacak.

Geliri dağıtıyordu

Kurban derisi toplamada tek yetkili kurum bugüne kadar THK idi. THK, Kurban Bayramı’nda toplanan deri ve bağırsaklardan elde edilen gelirleri çeşitli kurumlar arasında bölüştürmekle yükümlüydü. Gelirlerin, yüzde 50’si Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, yüzde 40’ı Türk Hava Kurumu’na, yüzde 4’ünün Türkiye Kızılay Derneği’ne, yüzde 3’ü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na, yüzde 3’ü Türkiye Diyanet Vakfı’na gidiyordu. Son yıllarda büyük illerde Türk Hava Kurumu’na yapılan bağışların azaldığı belirtilirken, küçük vakıflar, dernekler,camiler ve öğrenci yurtları da deri topluyor.

THK: Yine toplayacağız

THK Başkanı Osman Yıldırım, sorularımız üzerine, “Türk Hava Kurumu yasalarla kendisine verilen yetkiler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürecek” yanıtını verdi. Kurban derisi konusunda kendilerine tanınan imtiyazların kaldırıldığını belirten Yıldırım, “Biz yine kurban derisi toplamaya devam edeceğiz. Bu sene diğerlerinden farklı olarak topladığımız derilerin tamamını kendi faaliyetlerimiz için kullanacağız, diğer kurumlara verme durumu kalktı. Kendi havacılık faaliyetlerimize aktaracağız” dedi.