Kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu'ndan alındı

Kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu'ndan alındı
Kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu'ndan alındı
Kurban Bayramı öncesi herkesi yakından ilgilendiren karar sessiz sedasız uygulamaya girdi. Resmi Gazete'de bugün yapılan değişiklikle, Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - THK'nın elinden alınan yetkileri arasında kurban derisi toplamanın yanı sıra fitre ve zekat zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da yer aldı. Kurban derilerinin kim tarafından toplanacağı her yıl tartışma konusu oluyor. Türkiye ’de uzun yıllardır bu konudaki tek yasal kurum Türk Hava Kurumu idi. Bugün yapılan düzenleme ile ise, değeri 100 milyon TL’lerle ifade edilen kurban derisi pazarı, deri toplamak isteyen herkese açılmış oldu.

Resmi Gazete ’de Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekat zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu’na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı. Böylece kurban pazarı derisi herkese açılmış oldu. Yeni karar ilk kez, önümüzdeki günlerdeki Kurban Bayramı’nda uygulanacak.

YILLARDIR TARTIŞMA KONUSUYDU
Kurban derisi toplamada tek yetkili kurum bugüne kadar Türk Hava Kurumu idi. Yasal mevzuata göre Türk Hava Kurumu, Kurban Bayramı’nda toplanan deri ve bağırsaklardan elde edilen gelirleri çeşitli kurumlar arasında bölüştürmekle yükümlü. Buna göre gelirlerin, yüzde 50’sinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, yüzde 40’ının Türk Hava Kurumu’na, yüzde 4’ünün Türkiye Kızılay Derneği’ne, yüzde 3’ünün Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na, yüzde 3’ünün Türkiye Diyanet Vakfı’na verilmesi gerekiyordu. Ancak söz konusu paylaşıma ilişkin düzenleme de, yürürlükten kaldırıldı. Türk Hava Kurumu’na tanınan kurban derisi toplama yetkisi, tartışmaları da beraberinde getiriyordu. Özellikle son yıllarda büyük illerde Türk Hava Kurumu’na olan bağışların azaldığı belirtilirken, kurban derisinde Türk Hava Kurumu dışında bir pazarın oluştuğu da biliniyor. Buna göre, küçük vakıflar, dernekler, camiler ve özellikle de öğrenci yurtları da kurban derisi topluyor.

THK: İmtiyazımız kaldırıldı, toplamaya devam edeceğiz
Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım, sorularımız üzerine, “Türk Hava Kurumu yasalarla kendisine verilen yetkiler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek” yanıtını verdi. Yönetmelik değişikliği ile kurban derisi konusunda kendilerine tanınan imtiyazların kaldırıldığını belirten Yıldırım, “Biz yine kurban derisi toplamaya devam edeceğiz. Bu sene diğerlerinden farklı olarak topladığımız kurban derilerinin tamamını kendi faaliyetlerimiz için kullanacağız, diğer kurumlara verme durumu kalktı. Kendi havacılık faaliyetlerimize aktaracağız” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1152649115264917

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Oh be nihayet... - Mağdur_Halk

  Bunu da hallettiler. Öyle ya müslümanın malı kefereye teslim edilmez.

  ... - Selosl

  Cep doldurmak için kurban derisine bile el atılmışsa DİKKAT, kaynaklar tükendi, dibini ekmekle sıyırıyorlar. 5 yıl sürmez vatandaşın aç kalmasına.

  dayatma - optisyen14

  Zaten çoğu kimsenin pek de itibar etmediği bu dayatmanın resmen sona ermesi en çok sol görüşlü-özgürlükçü arkadaşları sevindirmeli ama ne gezer? Bu olayın tersini düşünün yani dayatmanın dini bir ritüelle ilgili değil de başka sosyal bir mevzu ile ilgili olduğunu düşünün ve dayatmanın sürdüğünü düşünün .İtirazların bini bir para olmaz mıydı? Görünen o ki birileri epey müzmin muhalif.

  Geriye doğru bir adım daha. - Postacı

  AKP Hükümetinin en büyük hatalarından biridir bu. Bu gelirden bir çok kurum faydalanıyordu. Müslümanlıkta yeri olmayan dini kurumların önünü açtılar. THK bu ülkedeki Havacılığın gelişmesi için kurulmuş bir kurumdur. Devletin elinin sürekli üzerinde olması gereken bu kurum devlet tarafından köreltildikçe köreltilmiştir. Ey bu ülkenin ilerlemesini istemeyenler hatta geri gitmesini isteyenler. Bir tane bile gelişmiş, gelişmekte olan müslüman ülke olmayan bu dünyada islamı sadece bir kısım insanı zengin etmek için kullananlar. Eğer birazcık inancınız varsa. Sakın unutmayın! "Kul hakkıyla gelme" diyor.

  anlamayan olursa...likapa - p76

  arkadasin ve taifesinin tartismaya pozitif bir katkisini gormek mumkun degil yorumlarda; hep bir maraza cikarma durumu; kaleminden kan damliyor masallah; bu kini, hinci gorunce sokak arasinda nasil dove dove adam olduruyorlar anliyorum; sol kesimden kastini bilemem ama ben kendini evrensel sola yakin goren biri olarak derim ki haklisin sahip oldugu mali nereye bagislayacagina kisi karar verir; madem konu bireysel ozgurluklerden acildi, bir de ben sorayim da sen "sag" kesim olarak cevapla: alevi olarak ibadet edecegim yere sen nasil karisiyorsun? diyanetin butcesi belli, benim paramla nasil kendi dini gorusunu finanse ediyorsun? ben inanmiyorsam nasil bana zorunlu din/ahlak dersi koyuyorsun ve kendi dini gorusunu dayatiyorsun? soru cok ama bu kadari yeter.

  Çözüm böceklerde - İtaatsiz

  Bilinç düzeyi yüksek hayvanları öldürüp yemek hayata karşı bir saygısızlık. Öte yandan 5 milyon yıllık evrimimiz bizi hayvan kökenli protein almaya mecbur ediyor. Önerim: bilinç düzeyi balıktan daha yukarı olan canlıları yemeyelim. Böcek yeme işini ciddiye alalım. Kırmızı ete göre çok daha verimli ve ekonomik bir protein kaynağı. 1 kg yem karşılığında en yüksek protein elde etme oranı böceklerde. Üstelik yağ oranları da çok düşük. 7 milyar nüfusa AB standartlarında protein vermenin tek yolu da böcekler. Böcek yemek dünyanın her yerinde bir çok kültürde var zaten. Bizde de küçük bir kesim yengeç, karides gibi deniz böceklerini yemeye başladı. Böcek yeme kültürünü geliştirmemiz gerekli.

  arkasından dolanma - likapa

  yorumları görelim demiştim bizim özgürlükçü ve sosyalist ateist demokrat arkadaşların hepsi vejeteryanmış aynı zamanda da haberimiz yokmuş meğer.hayvan kesimine karşılarmış, et yemiyor musunuz siz? onlar keserek gelmiyor mu kasaplara.sizi gidi siizii, konuyu arkasından dolanma olayı yani