Kurban pazarlarında bu yıl işler iyi

Kurban pazarlarında geçen yıllara göre bu yıl işler yolunda. Büyükbaş kurbanlıklar tükenmek üzere. Küçükbaşlar ise bayramın birinci gününü bekliyor.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Bayram arifesinde kurban pazarlarını dolaştık. Büyükbaş kurbanlıkların neredeyse yüzde 90’ı satılmış. Küçükbaş hayvanlar ise bayramın ilk günü satılmayı bekliyor. Kurban satıcıları da alıcılar da durumdan memnun. Kurban satıcıları satışların iyi gitmesinin sırrını “Hayvan fiyatları geçen seneki ile aynı” diyerek açıklıyorlar.

Satışlar iyi gitse de kurban satıcıları belediyelerden kiraladıkları çadır yeri fiyatı, yaşam koşulları ve sahte parayla kurban almak isteyen dolandırıcılardan şikâyetçi. Satıcılar, hayvan fiyatları geçen seneyle aynı olmasına rağmen belediyelerden kiraladıkları çadır alanlarının yüzde 50 oranında zamlandığını söylüyor.

Satıcılar “Kurban, eti için değil, Allah rızası için kesilir” diyerek alıcıları ikna etmeye çalışsa da, kurbanlık almak isteyenler için en önemli kıstas yine hayvandan ne kadar et çıkacağı oluyor. Bu nedenle kurban pazarlarında sıkı pazarlıklar yapılıyor. Anadolu ’nun çeşitli illerinden getirilen kurbanlıkların kilosu büyükbaşlarda 9-12, küçükbaşlarda ise 13-15 TL arasında alıcı buluyor. Küçükbaş kurbanlıklar ortalama 700 TL’ye alıcı bulurken, büyükbaş kurbanlık fiyatları ise 7 bin liraya kadar çıkıyor.

Hangi yöre daha revaçta?
Pazarda gezerken gazeteci olduğumu öğrenen ve Kırklareli’nden 31 hayvanla kurban pazarına gelen Cemal Battal Amca önümüzü kesiyor. Trakya’dan gelen hayvanların çok tutulmadığını söylüyor. Cemal Amca’nın 2 çadır ötesindeki Tokatlı Ahmet Amcanın ise satamadığı birkaç hayvan kalmış: “Bizim oraların hayvanlarının beslenmesinden, suyundan mıdır bilmiyorum çok tutuyor, hayvanları sattık” diyor. Pazardaki büyükbaş hayvanların neredeyse yüzde 90’ının satıldığını öğreniyoruz.

Koyun, keçi, koç satan 28 yaşındaki Ahmet Bozkurt, “İlk başta büyükbaşlar satılır, kurbana yakın küçükbaş hayvanlar daha revaçta olur. Bayramın birinci gününü bekliyorum” diyerek pazardaki durumu özetliyor. Pazarda küçükbaş kurbanlık arayan bir alıcı, “Ben büyükbaş hayvan almıyorum çünkü kesmesi zahmetli. Aynı zamanda ortak kesildiği için başkasının hakkı sana geçebilir” diye konuşuyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu yıl satılan hayvan sayısında geçen yıla oranla artış oldu. Bu durumun fiyatları da etkilediği belirtiliyor. 2012’de 770 bin büyükbaş hayvan, 2 milyon 200 bin civarında küçükbaş hayvan kesildi. Bu yıl ise kurbanlık için 1.5 milyon büyükbaş hayvan, 3,5 milyon ise küçükbaş hayvan var.
Kurban için her şey hazır

Kurban Bayramı için belediyelerin ve sağlık ekiplerinin yaptıkları tüm hazırlıklar da tamamlandı. Her yıl âdet olduğu üzere kaçan boğaları yakalamak için boğa timleri kuruldu, kurbanlık yerine kendilerini kesen acemi kasaplar için acil yardım ekipleri arttırıldı. Mezarlıklar ise normal ziyaret saatlerinden önce açılacak.