Kurbana anestezi yapılsın önerisi

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, kurbanlık hayvanların acı çekmeden ölmeleri için anestezi yöntemiyle kesilmesini önerdi. AKP'liler ise Diyanet'ten yazılı görüş istedi.

ANKARA - CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, kurbanlık hayvanların acı çekmeden ölmeleri için anestezi yöntemiyle kesilmesini önerdi. AKP'liler ise Diyanet'ten yazılı görüş istedi.
TBMM Çevre Komisyonu'nda kurulan alt komisyon dün Hayvan Hakları Yasa Tasarısı üzerindeki çalışmalarına devam etti. CHP'li Arıtman, tasarının kurbanlık hayvanların kesimiyle ilgili maddesinde, 'en az acı vererek' hükmünün yerine 'acı vermeden' hükmünün konulması ve anesteziyle kesim için önerge verdi. Arıtman, Kuran-ı Kerim'in Maide Suresi'nin ikinci ayetindeki "Ey iman edenler, kurbanlık hayvanlara sakın saygısızlık etmeyin" ifadesini anımsattı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da "Dinen anestezi yapmakta sakınca yoktur" yanıtını verdiğini söyledi. Arıtman, AKP'lilere konuyla ilgili uluslararası anlaşmaları ve Avrupa Direktifi'ni de verdi.
Ancak, AKP'liler bütün bu açıklamalara karşılık kurbanlık hayvanların anesteziyle kesimine ilişkin önergeyi reddetti. AKP'li Muzaffer Baştopçu, Maide Suresi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sözlü görüşünün kabul edilemeyeceğini belirterek, Arıtman'a Diyanet İşleri'nden yazılı belge getirmesini istedi. Arıtman'ın, 16 yaşın altındaki çocuklara hayvan kesiminin gösterilmemesi, açık alanlarda kurban kesiminin yasaklanması önergeleri de reddedildi.