Kurbana şefkat...

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kurban Bayramı'nda çevreye saygı, hayvanlara ise 'merhamet' gösterilmesini istedi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kurban Bayramı'nda çevreye saygı, hayvanlara ise 'merhamet' gösterilmesini istedi.
Kurbanların rastgele yerlerde ve çocukların önünde kesilmesinin hoş olmadığını vurgulayan Şener, "Kurban Bayramı'nda zaman zaman ekranlara yansıyan kesim görüntülerinin bu kez yaşanmamasını dileriz" dedi. Şener, belediyeleri de uyararak "Ama bu aynı zamanda bir kültür işi. Bu kültürel değişimi ülkemizin yakalaması lazım, nezih olmayan görüntülerin sergilenmemesi lazım" diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Bardakoğlu ise bayram mesajında şunları söyledi: "Bir ibadetin yerine getirilmesi kadar o ibadeti ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler ve amaçlar da önemlidir. Yaratılana şefkat ve merhamet, temizlik, insana saygı Müslüman'ın temel hassasiyetleridir. Bu sebeple, kurban kesimi esnasında sergilenen bilinçsiz ve sağlıksız davranışlara karşı kamuoyunda gösterilen tepkileri olumlu birer eleştiri olarak değerlendiriyor, kurban ibadetini yerine getirenlerin temizlik, insana saygı, çevre bilinci ve bütün canlılara şefkat ve merhamet yönüyle daha da duyarlı olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. İslam'ın öngördüğü de budur."


    http://www.radikal.com.tr/7353007353000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.