Kurbanda domuz gribi uyarısı!

Uzmanlar yarın başlayacak Kurban Bayramı öncesi uyardı: Kurban pazarında el ele vererek yapılan pazarlık domuz gribinin yayılmasına neden olabilir!


BEHZAT MİSER


ANKARA - Kurban bayramlarının alışıldık görüntüsü sayılan sokak ortası kesimler bu yıl tarihe karışabilir. Belediyeler, kurbanlık hayvanların kesimi için sağlıklı ve özel yerler ayırırken büyük belediyeler, mezbahalar bile oluşturmuş durumda. Bu yıl tüm Türkiye’de 2.5 milyon kurbanlık havyanın kesilmesi bekleniyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre kurban kesim yerleri dışında kesim yapanlara 280 lira, menşei şehadetnamesi, sağlık raporu ve pasaportu olmadan hayvan nakli yapanlara 840 lira para cezası verilecek. Bu hayvanlarda hastalık tespit edilmesi durumunda ceza miktarı 1120 liraya çıkacak. Mezbaha veya kombinelerde belgesiz, pasaportsuz hayvan kesilmesi durumunda ceza miktarı 5 bin 600 liraya kadar ulaşacak.
Kurban Bayramı’nda, hayvan pazarlarında hareketlilik de artarken uzmanlar domuz gribine karşı uyardı:
“Hayvan pazarları potansiyel risk durumunda. Bizim kültürümüzde, kurbanlık alırken sadece alıcı ve satıcı değil çevresindeki birkaç kişi daha el ele veriyor ve pazarlık yapılıyor. Bu durumda hemen el yıkanamayacağı için virüs hızla yayılabiliyor. Bu yüzden pazarlıkların tokalaşmadan, el ele vermeden yapılmasını öneriyoruz!”

Kadınlar da kurban kesebilir
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, kadınların da kurbanın kesim işlemini yapabileceğini belirterek, “Gücü yeten, hayvana hâkim olabileceğine inanan, bu konuda kendine güvenen herkes kurban kesebilir” dedi.
Aktan, kurban etinin üçe bölünerek değerlendirilebileceğini anımsatarak, Hz. Muhammed’in, etin bir bölümünün ihtiyaç sahiplerine, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşulara dağıtılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye ettiğini, kurbanın derisinin ise, bir fakire veya hayır kurumuna verilmesi gerektiğini ifade etti.