'Kurban'da sahte para alarmı

'Kurban'da sahte para alarmı
'Kurban'da sahte para alarmı

Van polisi de kurban pazarlarını dolaşarak satıcıları sahte para kullanımına karşı uyardı.

Kurban pazarında hareketlilik sürerken kalpazanlar sahte paralarla kurban alışverişine çıktı. Polis, kalpazanları parayı kullanmaya fırsat bulamadan yakaladı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Bayrama bir gün kala kurban pazarlarında hareketlilik sürerken polis de sahte parayla kurban alanların peşine düştü. İstanbul ’da polisin bir süredir takip ettiği kalpazan Ümit A., bastığı sahte paralarla Bağcılar’da kurban pazarına giderken yakalandı. Zanlının evinde yapılan aramada 55 bin 330 TL ve 3 bin euro bulundu. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı’nda artan sahte para kullanımını önlemek amacıyla eylül ayından itibaren kalpazanlara yönelik çalışma başlattı. Daha önce sabıkası olup cezaevinden çıkan isimler tek tek incelendi. Bağcılar’da bir evde sahte para basıldığı ihbarı üzerine kalpazanlık suçundan iki ayrı sabıkası bulunan Ümit A.’yı teknik ve fiziki takibe aldı. Ümit A. sahte paralarla kurban pazarına giderken gözaltına alındı. Ümit A.’nın Bağcılar’daki evine yapılan baskında kalitesi yüksek ve anlaşılması zor 544 adet 100 TL, 4 adet 200 TL, 1 adet 50 TL ve 4 adet 20 TL, 15 adet 200 euro ve 1 adet 100 dolarlık banknot ele geçirdi. Ümit A. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir sahteci de Maraş’ta

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kahramanmaraş’ta da Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, Kurban Bayramı nedeniyle yoğunluk yaşanan hayvan pazarında, sahte parayla kurbanlık alışverişi yapıldığı bilgisine ulaştı. Pazardan sahte parayla kurban satın aldığı öne sürülen H.B. yakalandı. Zanlının üstünde ve kiraladığı öğrenilen araçta sahte 13 adet 100 liralık banknot ele geçirildi.

Sahtecilerin gözdesi 20 lira

Kurban Bayramı nedeniyle kalpazanlara yönelik çalışmaları arttıran yetkililer son zamanlarda sahtecilerin en çok 20 TL’lik banknot bastığını söyledi. Emniyet yetkilileri, “Bu paraları kesinlikle kontrol etmeden almayın. Kalpazanlar banknotla haşır neşir olmamış, işe yeni giren tecrübesiz kişilerin kasaya geçtiği anı bekliyor. İşyerinizi tecrübesiz kişilere emanet ederken kesinlikle sahte para konusunda uyarıda bulunun” dedi.