Kurbanı ürkütenlere para cezası

Kurbanlık hayvanları ürküterek, uzun süre acı çektirerek kesenlere Hayvanları Koruma Kanunu gereği ceza yazılacak
Haber: OKTAY ENSARİ / Arşivi

Dört günlük Kurban Bayramı başladı

KAYSERİ - Kurban Bayramı süresince, kurbanlıkları korkutarak, acı vererek ve hijyenik kurallara uymadan kesenlere Çevre Müdürlüğü ekiplerince 1681 TL para cezası verilecek. Kurban atıklarıyla çevreyi kirletenlere 127 TL, kurum ve kuruluşlara ise üç katı yani 381 TL para cezası kesilecek.
Çevre ve Orman Bakanlığı, Bakanlıklararası Kurban Hizmetleri Kurulu kararı ve 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince yaptırımlar uygulanacak. Çevre Bakanlığı  ve Kurban Hizmetleri Kurulu kararı uyarınca ‘Ekonomik değere sahip olan kurban atıklarının çöp varillerine atılmaması, kanalizasyon kanallarına dökülmemesi, açıkta ve sokak hayvanlarına bırakılmaması gerekiyor.

Kesim yerlerine dikkat
Gösterilen yerler dışında kurban kesimi yapanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20 maddesindeki umuma açık yerlerde çevreyi kirletenler hükmü uyarınca 127 TL para cezası, bu kirletmenin kuruluş ve işletmeler eliyle yapılması halinde ise üç katı yani 381 TL para cezası kesilecek. 
Bu arada 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 12’nci maddesi uyarınca, hayvanların kesilmesi sırasında korkutmamak, ürkütmemek, en az acı verecek şekilde hijyenik kurallara uyularak kesim yapılacağı hükmüne aykırı davrananlara ise 1681 TL para cezası uygulanacak. Çevre Müdürlüğü ekipleri, bu tür davranan kişi, kurum ve kuruluşlar hakkında TCK’nın 181 ve 182 maddeleri uyarınca Cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunacak.