Kurbanların ikisi Türk

Şarm el-Şeyh'teki saldırıda Bilgehan Yalçın ve Erhan Divlecen yaşamını yitirdi. Kayıp olan Safiye Güler Yavuz ile Bülent Adalı'dan ise umut kesildi. Ölenlerden Bilgehan Yalçın'ın ağır yaralı eşi Çağla Yalçın, TSK'ya ait bir uçakla Türkiye'ye getirildi. 155 kişilik Türk kafilesi İstanbul'a döndü.

KAHİRE/ANKARA/BURSA - Mısır'ın tatil beldesi Şarm el-Şeyh'i cehenneme çeviren bombalı saldırılarda Bilgehan Yalçın ve Erhan Divlecen adlı Türk vatandaşları yaşamını yitirdi. Safiye Güler Yavuz'un teşhisinde tereddüt yaşandığı, kayıp olan dördüncü Türk Bülent Adalı'nın hayatından ise ümit kesildiği belirtildi. Yalçın'ın ağır yaralı eşi Çağla Yalçın, dün askeri bir ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi.
Saldırılardan sonra kendilerinden haber alınamayan dört Türk tatilciden ikisinin öldüğü belirlendi. Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nihat Civaner, saldırıdan yaralı olarak kurtulan Çağla Yalçın'ın gıda mühendisi olan eşi Bilgehan Yalçın ile Bursalı ilaç mümessili Erhan Divlecen'in yaşamını yitirdiğini açıkladı. Civaner, Yalçın ve Divlecen'i teşhis ettiklerini, ancak Safiye Güler Yavuz'a ait olduğu sanılan cesedin, teşhisinde tereddüt yaşandığını ve kesin karar verilemediğini söyledi. Civaner, kayıp durumdaki dördüncü Türk vatandaşı Bülent Adalı'nın hayatından ise ümit kesildiğini, aramalara son verildiğini belirtti.
Civaner, Bilgehan Yalçın ve Erhan Divlecen'in cesetlerinin, bugün uçakla Türkiye'ye gönderileceğini, diğer cesetlere ise DNA testi yapılacağını, bu testlerin aylar sürebileceğini söyledi.
Bugün dönecekti
Bir ilaç firmasının Bursa bölge müdürlüğünde sekiz yıldır ilaç mümessili olarak çalışan 29 yaşındaki Divlecen'in bir grup arkadaşıyla birlikte ETS Tur'la 16 Temmuz'da Mısır'a tatile gittiği öğrenildi. Divlecen'in bugün Türkiye'ye dönmesini bekleyen yakınları onun ölüm haberini aldı.
Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan arayan bir yetkili, acı haberi Divlecen'in Bursa'nın Yıldırım ilçesinde oturan ağabeyi Ayhan Divlecen'e iletti. Divlecen'in ölüm haberi kalp hastası olan işçi emeklisi babası Yusuf Divlecen'den bir süre için gizlendi. Yakınları cenazenin ne zaman getirileceği konusunda henüz kendilerine bir bilgi verilmediğini söyledi.
Kardeşinin, altı kişilik arkadaş grubuyla Mısır'a gittiğini belirten ağabey Divlecen, şöyle konuştu:
"Biz onun Antalya veya İzmir'e gittiğini düşünüyorduk. Mısır'a gittiğinden daha sonra haberimiz oldu. 17 Temmuz pazar günü bizi aradı ve Mısır'da olduğunu söyledi. Bu onunla son telefon konuşmamız oldu. Geçen yıl da tatil için Mısır'a gitmişti. Ancak, hiç sevmediğini söylemişti. 'Tok gittim, aç geldim' demişti."
TSK seferber oldu
Patlamalarda 28 yaşındaki eşi Bilgehan Yalçın'ı yitiren ve ağır yaralanan İngilizce öğretmeni Çağla Yalçın için Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı seferber oldu. Genelkurmay Başkanlığı, dün sabah, 26 yaşındaki Yalçın'ı Türkiye'ye getirmek üzere bir ambulans uçağı Mısır'a gönderdi. Ambulans uçakla birlikte Mısır'a giden askeri doktorun, naklinde bir sakınca olmadığına karar vermesi üzerine Yalçın, öğleden sonra Ankara'daki Etimesgut Askeri Havaalanı'na getirildi.
Aileye düğünde haber...
Buradan ambulansla Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) kaldırılan Yalçın, Yanık Merkezi'nde tedavi altına alındı. Edinilen bilgiye göre, vücudunun yüzde 80 ila 85'inde çeşitli derecelerde yanık bulunan Çağla Yalçın'ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.
Çağla Yalçın'ın anne ve babası olayı Gaziantep'in Araban ilçesinde katıldıkları bir düğün sırasında öğrendiler. Önceki gece Kahire'ye giden emekli öğretmen Necla Cura ile eşi Halil Cura, kızlarını Kahire'de bir hastanede yanıklar içinde buldu. Baba Cura, kızının durumunun ağır olduğunu söyledi.
Saldırıda hayatını kaybeden Bilgehan Yalçın ile yaralanan eşi Çağla Yalçın'ın, 11 aylık evli olduğu belirtildi. Çiftin yakın arkadaşları Habib Babacan, "24 Ağustos 2004'te evlenmişlerdi. Nikâh şekerlerini halen saklıyorum" dedi. Bilgehan Yalçın'ın babası Kemal Yalçın ve annesi Hayriye Yalçın'ın emekli öğretmen olduğunu belirten amca Sinan Yalçın ise, "Bilgehan gıda mühendisi olduktan sonra İstanbul'da iş buldu ve oraya yerleşti. Pırıl pırıl bir gençti. Sağlığında bir kez olsun bizleri üzmedi, ama ölümüyle bizleri yıktı" diye konuştu. (Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7529217529210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.