Kurbanlık satışında vahşi hile

Kurbanlık satışında vahşi hile
Kurbanlık satışında vahşi hile
Bazı hayvan satıcıları aslında küçük oldukları için kesilmemesi gereken hayvanların öndeki iki dişini sökerek yaşını büyütüyor!KOCAELİ - Kurban Bayramına az zaman kala bazı hayvan satıcılarının, büyükbaş hayvanlarını, öndeki iki dişini söküp, "kapak attı" (halk arasında ergenleşen hayvanın öndeki iki dişinin döküldüğü zaman kurban olmaya ehil olması) gibi göstererek kurbanlık olarak satmaya çalıştıkları öğrenildi.
Kocaeli Müftü Vekili Bayram Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mal ile yapılması gereken ibadetlerden olan kurban kesme ibadetini akıllı, ergenlik çağına gelmiş, yolcu olmayan ve zengin sayılan her Müslümanın yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.
Koyun, keçi, sığır, manda ve deveden kurban olacağını belirten Erdoğan, "Bunların dışındaki hayvanlardan kurban olmaz. Kurbanın kesilebilmesi için koyun ve keçinin 1, sığır ve mandaların 2, develerin ise 5 yaşını tamamlamış olmaları gerekir. Koyun ve keçi bir kişi, sığır, manda ve deve 1 ile 7 kişi arasında kurban edilir" dedi.
Kurban hazırlığına başlayan Müslümanların kurbanlık satın alırken dikkat etmesini öneren Erdoğan, kurban kesmenin bir ibadet olduğunu, vatandaşların Allah için en semiz, en gösterişli, hata ve kusurdan uzak, hiçbir ayıbı olmayan hayvanlardan alıp kesmesinin bu ibadeti yerine getirmesi bakımından doğru olduğunu vurguladı.


-KURBAN SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bayram Erdoğan, kurban seçimiyle ilgili şu bilgileri verdi:
"Kesilecek hayvanın gözlerinin biri veya ikisi kör olmamalı, boynuzları ve kulakları dibinden kesilmiş veya kırılmış olmamalı, dişlerinin çoğu veya tamamı olmayanlar, kuyruksuz veya kuyruğunun yarısından fazlası olmayanlar alınmamalıdır. Kesileceği yere yürüyemeyecek kadar aşırı zayıf, topal, hasta olan hayvanlar kurban olmaz."
Kurbanlıkların hamile olmayan hayvanlardan seçilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Kurbanı satın alan bazı kimseler hayvanın hamile olduğu fark edemeyebilir. Hamile hayvan satın alındıktan sonra doğum yaptıysa doğurduğu yavrunun da kesilmesi gerekir" diye konuştu.


-DİŞLERİNİ SÖKÜYORLAR

Bazı hayvan satıcılarının kurbanlık almayı planlayan vatandaşları yanıltmak amacıyla büyük baş hayvanlarının öndeki iki dişini söküp "kapak attı" gibi göstererek satmaya çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
"Hayvanın kurban olabilecek yaşı doldurması gerekir. Özellikle sığırların kapak atması halk arasında kurbanlık olması anlamına gelir. Her kurbanlık hayvan alıcısı hayvanların yaşını bilemez. Bazı satıcılar hayvanın dişlerinin döküldüğünü, kapak attığını gösterebilmek için hayvanın ön dişlerini sökerek satmaya çalışıyor.
Hayvan pazarlarında hayvan satıcılarının, ’Ben para kazanayım da gerisi ne olursa olsun’ diye düşünerek vatandaşın ibadetini yerine getirmesini düşünmemesi Müslümanlığa yakışmaz. Bu tür satıcılar maddi olarak para kazanacağım derken manevi yönden ve Allah’ın katında kaybediyor. Böyle satıcıların üç beş kuruş kazanacağım diye ahiret hayatlarını berbat etmemesi gerekir."
Kurbanlık hayvanın alınıp satılmasında karşılıklı güven, doğruluk ve dürüstlüğün esas olması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, müşterinin de satıcıya güvenmesi gerektiğini söyledi.
"Hayvan satıcıları, Allah’tan korkan, dürüst, sağlam karakterli, ahlaklı kişiler olmalı, kurbanlık almaya gelen vatandaşları yanlış yönlendirmemelidir" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Kurbanlık hayvan alacaklar mümkün olduğu kadar tanıdığı, bildiği, güvendiği kişiler ile başkalarının bulacağı dürüst kişileri arayıp bulursa yanılmamış olur. Hayvan satıcılarını kurban satışı konusunda daha dürüst davranmaya ve vatandaşlara doğru hayvan satmaya davet ediyorum." (aa)